Ocak 2024 Trend Raporu

WhatsApp'tan iPhone kullanıcılarına özel araç: Fotoğraflardan çıkartma oluşturma

WhatsApp, bugün iOS’da kullanıcıların kendi çıkartmalarını oluşturmalarına, düzenlemelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik başlattı. Bu yeni özellik sayesinde fotoğrafları çıkartmalara dönüştürmek ya da mevcut çıkartmaları kişiselleştirmek mümkün hale geldi.

Yeni araçla mevcut bir görselden çıkartma oluşturmak için uygulamanın çıkartma aracını açmak, "çıkartma oluştur"u seçmek ve ardından galeriden bir görsel seçmek gerekiyor. Buradan, bir kesit seçerek, o bölüme metin ekleyerek ve üzerine çizim yaparak çıkartmanızı özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca çıkartma aracı ile değiştirmek istediğiniz çıkartmaya uzun basarak ve ardından "çıkartmayı düzenle"yi seçerek önceden oluşturulmuş çıkartmaları düzenlemek de mümkün.

WhatsApp Web'de halihazırda bir çıkartma aracı mevcut olsa da bunun mobil cihazdan yapılabiliyor olması özelliğin daha fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlayacak diyebiliriz.

WhatsApp, yeni çıkartma oluşturucunun önümüzdeki günlerde iOS 17 veya daha üst sürümü kullanan kişiler için aktif edileceğini söylüyor. Söz konusu özelliğin Android'e ne zaman geleceği ise belirsiz.

 

instagram

Instagram kullanıcıları yakında hikâyelerinde profil paylaşabilir.

Son zamanlarda uygulamaları üzerinde birçok güncelleme yapan Meta, Instagram ve WhatsApp gibi uygulamalarına yeni özellikler ekleyerek kullanıcı deneyimini daha iyi hale getiriyor.

Uygulamaların yeni özelliklerini sızdırmasıyla tanıdığımız mobil geliştirici Alessandro Paluzzi, X hesabından yaptığı paylaşımda Instagram’ın yakında hikâyelerde profil paylaşmaya olanak tanıyacağını söyledi. Instagram’a gelecek profil paylaşma özelliği ile, kullanıcılar başka bir kullanıcının profilini hikâyelerinde paylaşabilecek.

Paluzzi’nin paylaştığı ekran görüntüsüne göre, profiller birkaç fotoğraf ve biyografi kısmı ile birlikte direkt olarak hikâyede detaylı bir şekilde görülebilecek. Ayrıca hikâyeye eklenecek “Profili Görüntüle” butonuna tıklanarak hikâyedeki kişinin profiline ulaşmak mümkün olacak.

Instagram’a gelecek profil paylaşma özelliğinin takipçilerle etkileşim kurmanın yeni bir yolu olduğunu ve marka işbirlikleri yapan içerik üreticilerinin işine yarayacağını söyleyebiliriz. İçerik üreticileri, hikâyelerinde markaların profillerini tanıtarak etkileşimlerini ve işbirliklerini artırabilir.

Bakalım yeni özellik ne zaman genel kullanıma sunulacak, bekleyip göreceğiz.

 

TikTok, tüm gönderiler üzerinden alışveriş yapma özelliğini test ediyor

TikTok’un platformunda 30 dakikalık videoları test ederek YouTube'a rakip olmaya hazırlandığını sizlere aktarmıştık. TikTok şimdi de uygulamadaki tüm gönderiler üzerinden alışveriş yapma özelliğini test ediyor. Bu özellik kapsamında platformdaki tüm gönderiler birer pazar yerine dönüşüyor. 

Bu sayede TikTok Shop özelliği de yalnızca onaylanmış kullanıcı ve markaların ötesinde tüm gönderilerde kendine yer bulabilecek. Bir TikTok sözcüsü yaptığı açıklama ile test aşamasındaki özelliğin varlığını doğruladı. TikTok sözcüsü açıklamasında özelliğin henüz test sürecinin erken aşamalarında olduğuna da dikkat çekti. 

Bu yeni sistem kapsamında, bir kullanıcının videosundaki nesneler taranarak tanımlanıyor. Videoyu izleyenler ise TikTok Shop'da bu ürünleri ya da bu ürünlere benzer ürünleri satın almaya yönlendiriliyor.  TikTok'un paylaştığı bilgilere göre, satın alma yönlendirmeleri bu gönderilerde sponsorlu içerikten daha ince bir şekilde öne çıkarılacak. Böylece kullanıcıların satış odaklı gönderilerden sıkılarak uygulamayı kullanmayı bırakmasının önüne geçilecek. 

Son olarak TikTok'un 2023 yılında 10 milyar dolar tüketici harcamasına ulaşan ilk oyun dışı uygulama olduğunu hatırlatalım. Hatta 2023'e başladığı nokta kıstas alındığında TikTok, yüzde 61'lik bir büyüme kaydetti. TikTok'un bu yeni özelliği yayına alması, söz konusu harcama verilerinin katlanarak artmasına yol açabilir. 

meta

X'in değeri, Elon Musk platformu satın aldığından bu yana yüzde 71 düştü

Fidelity, şirketin Musk'ın devraldığı zamana göre yüzde 71 daha az değerli olduğunu söylüyor. X, eskiden bildiğimiz adıyla Twitter, Ekim 2022'de Elon Musk tarafından 44 milyar dolara satın alınmıştı. Şirketin ismi X olarak değiştikten sonra aslında platformda da birtakım değişiklikler yapılmaya başlandı. İşten çıkarmalar arttı, yönetimde değişim yaşandı ve bazı ofisler kapatıldı.

Şimdi ise Axios’a göre varlık yöneticisi Fidelity, şirketin Musk'ın devraldığı zamana göre yüzde 71 daha az değerli olduğunu söylüyor. Yani X'in değerinin 12 milyar dolara gerilediği düşünülüyor.

Aslında Fidelity, Musk'ın platformu satın almasından sonraki ilk aydan itibaren Twitter hisselerini düşürmeye başlamıştı. Fidelity'nin, şirkette hissedar olmasına rağmen X'in finansal performansı hakkında içeriden çok fazla bilgiye sahip olmadığının da altını çizmek gerek. Yani şirketin diğer hissedarları X hisselerini farklı şekilde değerlendirebilir.

 

 

Instagram, yeni özelliği test ediyor: “Flipside” nedir?

Instagram, kullanıcılarına sunduğu yeni özellik olan Flipside ile ilgili test sürecine girdi. Bu özellik, yakın bir geçmişte platforma eklenen “Yakın Arkadaşlar” özelliğiyle benzer bir işlevi yerine getiriyor. Flipside ile kullanıcılar ek bir hesap açmadan ikincil bir profil oluşturabilecek. Aynı zamanda kullanıcılar, sadece seçtiği arkadaşları tarafından görülebilecek bir alan yaratma şansına sahip olacaklar.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, bu yeni özellikle ilgili şu sözleri dile getirdi: “Flipside’ı Instagram’da başlatıp başlatmayacağımızı bile bilmiyoruz. Bir yandan daha özel hissettiren ayrı bir alan oluşturmak güzel; diğer yandan, zaten açılan farklı hesaplar ve Yakın Arkadaşlar kısmı üzerinden daha küçük bir kitleye ulaşmak mümkün. Test sürecinde insanların nasıl tepki vereceğini göreceğiz ve ona göre ilerleyeceğiz.”

Flipside” kullanıcılarına, ana hesaplarından farklı bir profili aynı hesap üzerinden yönetme imkanı sunacak. Anca bu içeriklerin ana hesap içinde görünmeyeceği unutulmamalıdır. Kullanıcılar, daha özel ve sınırlı bir çevrede daha rahat içerik paylaşabilme rahatlığına sahibi olacaklar.

 

 

Instagram’ın kurucu ortakları tarafından hayata geçirilen yapay zekâ destekli haber uygulaması Artifact kapanıyor.

Instagram’ın kurucu ortakları Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından hayata geçirilen yapay zekâ destekli haber uygulaması Artifact, lansmanından neredeyse 1 yıl sonra faaliyetlerini sonlandırıyor.

Uygulama, kullanıcıların okumak isteyebileceği haberleri önermek için yapay zekâyı kullanıyordu. Ancak görünen o ki yeterli sayıda kişi tarafından beğenilmedi ve ekip uygulamayı geliştirmeye devam etmeme kararı aldı.

Artifact CEO’su Kevin Systrom uygulamanın neden kapandığını açıkladığı blog yazısında şu ifadeleri kullandı: “Çekirdek bir kullanıcı grubunun sevdiği bir şey geliştirdik. Ancak pazar fırsatının yatırımın devamını garanti edecek kadar büyük olmadığı sonucuna vardık.”

13 Ocak’tan itibaren yeni gönderilere ve yorumlara kapanan Artifact, kullanıcıların Şubat sonuna kadar haber okumaya devam etmesine izin verecek.

Instagram ve Snapchat, Samsung ile iş birliği yapacak!

Samsung ve popüler sosyal medya uygulamaları el sıkıştı. Samsung, Galaxy S24 serisini güçlü kamera özellikleriyle pazara sundu. S24 Ultra’yı da 200 Megapiksel ana kamera ile öne çıkardı. Ayrıca kullanışlı yerel kamera özelliklerinden bazılarını uygulamalarına entegre etmesi için Instagram ve Snapchat ile iş birliği yaptı.

Instagram ve Snapchat kullanıcıları artık Samsung’un “Süper HDR” ve “Nightography” özelliklerinden yararlanabilecek. Ayrıca Instagram ve Snapchat’in uygulama içi kameralarındaki video sabitlemesini kullanmaya devam edecekler. Burada kullanıcıların dikkat etmesi gereken önemli bir detay var. Video sabitleme özelliği için öncelikle yerel kamera ayarlarında etkinleştirme yapmanız gerekiyor.

Ayrıca Samsung’un Instagram ile işbirliği daha da derinleşebilir. Cihazlara özel geliştirilmiş düzenleme, yükleme ve görüntüleme deneyimleri sunacak. Bu yeni özellikler aynı zamanda doğrudan hareketli fotoğraflardan Instagram hikayeleri oluşturma yeteneğini de kapsayacak. Süper HDR yetenekleriyle Galaxy S24 cihazları aynı zamanda Instagram’da HDR fotoğraf desteğini alan ilk cihaz olarak tarihe geçti. Muhtemelen yakın gelecekte canlı görüntü formatını potansiyel olarak destekleyecek çok daha fazla uygulamanın ilki olma özelliğini koruyacak.

 

WhatsApp Kanallar'a gelen yeni özellikler: Sesli mesaj gönderme ve anket oluşturma

WhatsApp’ın, yöneticilerin tek yönlü olarak metin, fotoğraf, video, çıkartma ve anketler gönderebileceği bir yayın aracı olan Kanallar özelliği, ilk olarak eylül ayında kullanıma sunulmuştu. Yayına alındığından bu yana çok fazla güncelleme ile karşılaşmayan WhatsApp Kanallar'a şimdi ise bazı özellikler eklendi.

Yeni güncellemelerden ilki sesli mesaj gönderebilme özelliği. Buna göre ünlüler gibi kanal yöneticileri ve sahipleri de artık gruplarına sesli mesaj gönderebilecek. Meta, Porto Rikolu sanatçı

Bad Bunny'nin bunu test eden ilk ünlü olduğunu, ancak bugün

bu özelliği geniş çapta kullanıma sunduğunu söylüyor.

Sesli güncellemelere ek olarak, yöneticiler artık sohbette takipçilerinin yanıtlayabileceği anketler de paylaşabiliyor.

Ayrıca, WhatsApp artık takipçilerinin her zaman en son haberlerle güncel olduğundan emin olmak isteyen Kanallar'ın 16'ya kadar yöneticiye sahip olmasına izin veriyor.

Şirket ayrıca kanal güncellemelerini kişisel WhatsApp durumlarında, yani uygulamanın hikayeler kısmında, paylaşma özelliğini de kullanıma sunuyor. Instagram, kullanıcıların Kanallar'daki gönderileri hikayelerine eklemelerine olanak tanıyan benzer bir özelliğe sahip. Bu da kanal yöneticilerinin ağlarındaki kişileri kanalları hakkında bilgilendirmeleri için güzel bir yol sunuyor.

YouTube, deepfake içerikleri nedeniyle taciz ve siber zorbalık politikasını güncelliyor

YouTube, yaşı küçük olanların ve diğer suç kurbanlarının ölümlerini veya yaşadıkları şiddeti anlatan, bu olayları deepfake ile gerçekçi bir şekilde canlandıran içeriklere izin vermeyecek.

YouTube, siber zorbalık ve taciz politikalarını güncelliyor. Şirket bu kapsamda yaşı küçük olanların ve diğer suç kurbanlarının ölümlerini veya yaşadıkları şiddeti anlatan, bu olayları deepfake ile gerçekçi bir şekilde canlandıran içeriklere izin vermeyecek. Google'ın sahibi olduğu platform, 16 Ocak'tan itibaren bu tür içeriklere ihtar göndermeye başlayacak.

YouTube'un politika güncellemesi, içeriği bir kanaldan kaldıran ve aynı zamanda bir kullanıcının platformda yapabileceklerini geçici olarak sınırlayan bir ihtarla sonuçlanacak. Örneğin; ilk ihtarda kullanıcı, bir hafta boyunca video yükleyemeyecek. Politika 90 gün içinde tekrar ihlal edilirse, cezalar artacak ve nihai olarak tüm kanalın silinmesi ile sonuçlanabilecek. 

Buna ek olarak YouTube, bazı yapay zeka içeriklerinin, gerçekçi şiddeti göstermek için kullanılması durumunda, yapay zeka tarafından üretildiğine dair etikete sahip olsa bile kaldırılabileceğini belirtti.

X, ödeme odaklı bir resmi “XPayments” hesabı açtı

Dünyanın açık ara en zengin insanı Elon Musk, geçtiğimiz aylarda çalışanlara yönelik olarak düzenlenen bir toplantı kapsamında, “Ayrı bir banka hesabına ihtiyaç kalmayacak… Önümüzdeki yılın sonuna kadar bunu hayata geçiremezsek aklım başımdan gider.” tarzında bir açıklamada bulunmuştu.

Aslında platform için ödeme odaklı büyük planların ve görüşmelerin masada olduğu yönünde duyumlar uzun süredir geliyordu. Aktarıldığı kadarıyla Musk, X’in kullanıcıların birbirlerine para gönderebildiği bir yer olmasını istiyor, bunun için PayPal’dan daha iyi bir sistem kurmayı hedefliyor. Bunu gerçeğe dönüştürmek adına finans sektöründen çok sayıda kişi ve kurum ile görüşmeler yaptığı aktarılan Musk (Bu tarz görüşmelerde X CEO’su Linda Yaccarino da bulunuyor), biliyorsunuz geçtiğimiz aylarda platformu para kazanılan bir yer haline getirdi ve ödemeleri Türkiye’ye de gönderme yapan Stripe platformu üzerinden aktarıyor.

İleride bu değişebilir, ödemeler direkt olarak X’in ödeme platformu üzerinden gönderilebilir. İşte bu temelde “XPayments” isimli bir hesabın açıldığı da ortaya çıktı. Burada yer alan resmi “Ödemeler” hesabından henüz hiçbir paylaşım ise gelmedi. Yakında aktif olarak kullanılmasını beklediğimiz hesap, platformun para söz konusu olduğu zaman ana paylaşım merkezi olacak.

WhatsApp, AirDrop benzeri paylaşım özelliği üzerinde çalışıyor

WABetaInfo tarafından paylaşılan ekran görüntüleri ile birlikte WhatsApp'ın yeni paylaşım özelliği ile ilgili detaylar da ortaya çıktı. Söz konusu özellik, WhatsApp kullanıcıları arasında hızlı bir şekilde dosya transferi yapılmasına olanak tanıyacak.

WhatsApp'ın üzerinde çalıştığı paylaşım özelliğinin tıpkı bluetooth ve AirDropgibi belli bir mesafeden çalışması bekleniyor. Kısacası dosya paylaşımı gerçekleştirilen cihazların birbirlerine yakın olmaları gerekiyor. Özelliğin çalışması için cihazların ne kadar yakın olmaları gerektiği ile ilgili ise herhangi bir bilgi bulunmuyor.


Paylaşılan bilgilere göre yeni özellik ile birlikte paylaşım gerçekleştirmek için ilk etapta kullanıcılarının telefonlarını sallamaları gerekiyor. Sallamayı algılayan WhatsApp, paylaşım talebini karşı tarafa iletecek. Kullanıcıların dosya gönderimini kabul etmeleri için ise WhatsApp'ı açması ve cihazı sallayarak isteği kabul etmeleri gerekiyor.

Söz konusu özellik ile birlikte gönderilen dosyaların uçtan uca şifreli olarak korunacağını da ekleyelim. Kişilerinizin dışında bir numaraya paylaşım yapmanız durumunda ise telefon numaranız karşı taraf ile paylaşılmayacak. Şu an için özelliğin hangi dosya formatlarını destekleyeceği konusunda bir bilgi bulunmasa da, başta fotoğraf ve video olmak üzere pek çok dosya formatını destekleyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. 

TikTok, 30 dakikalık video testlerine başladı

Yakında TikTok kullanıcıları platformda tam 30 dakika uzunluğunda video paylaşabilecek. 10 dakikadan 30 dakikaya yapılacak çıkışla beraber kişilere büyük bir esneklik sağlayacak platform, biliyorsunuz en başta dikey formlu kısa video formatıyla öne çıkan bir yer oldu.

YouTube gibi isimlerin kısa video formatını öne çıkarmasına neden olan şirket, daha sonra kendisi kişileri süreyle limitlemekten vazgeçti ve süreç son aşamada 30 dakikaya kadar geldi. TikTok bundan önce büyük ekranlardaki deneyimini iyileştirmesiyle ses getirmişti. Uygulama bir süredir tablet ya da katlanabilir telefon gibi normal akıllı telefonlardan daha büyük ekranlara sahip cihazlarda eskiye nazara daha iyi bir deneyim sunuyor.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre artık büyük ekranlı cihazlarda videolar daha yüksek kalitede / keskin görüntüleniyor, favori özelliklere ve sekmelere kolay erişim için ekranın üst ve altında daha iyi çalışan gezinme menüleri sunuluyor ve resmi paylaşıma göre cihazınızı nasıl tuttuğunuz ortadan kaldırılıyor yani TikTok artık yatay veya dikey yönde etkili şekilde çalışıyor.

Meta’dan küçük yaştakileri korumaya yönelik yeni adım

Meta, hem Instagram hem Messenger’da geçerli olmak üzere küçük yaştaki kullanıcıları istenmeyen iletişimden daha iyi korumaya yönelik bazı yeniliklerin duyurusunu gerçekleştirdi.

Bugüne kadar Instagram’da 18 yaş üzeri kullanıcıların kendilerini takip etmeyen 18 yaş altı kullanıcılara mesaj göndermesini kısıtlıyordu. Yeni karar kapsamında bu kısıtlama 16 yaş altı (bazı ülkelerde 18 yaş altı) tüm kullanıcılar için standart olarak uygulanacak. Söz konusu kullanıcılar tanımadıkları insanların bulunduğu grup sohbetlerine de eklenemeyecek. Ebeveyn gözetimindeki kullanıcıların söz konusu ayarları değiştirebilmek için ebeveynlerinden onay almaları gerekecek. Messenger’da ise kullanıcılar yalnızca Facebook arkadaşlarından ya da rehberlerinde bulunan kişilerden mesaj alabilecek.

Şirket, gençleri halihazırda bağlantıda oldukları kişilerden gelebilecek istenmeyen mesaj ya da uygunsuz görüntülerden korumak için tasarlanan bir diğer özelliği kullanıma sunmayı planladığını da duyurdu.

Meta ebeveyn gözetimini de sıkılaştırıyor. 16 yaş altı bir kullanıcının güvenlik ya da gizlilik ayarlarında değişiklik yapması (örneğin hesabını herkese açması) halinde ebeveynlerinin söz konusu değişikliği onaylamaları ya da reddetmeleri gerekecek. Daha önceleri ebeveynler bu gibi değişikliklerde sadece bildirim alırken, bu sayede daha fazla kontrole sahip olacaklar.

X, içerik denetleme merkezi kurma hazırlığında

Bloomberg’ün haberine göre X, Austin, Teksas’taki yeni güvenlik ve emniyet ofisinde tam zamanlı çalışması için 100 kişiyi işe alacağını açıkladı.

Bu açıklamanın X CEO’su Linda Yaccarino’nun 31 Ocak’ta X’in çocuklara yönelik cinsel istismarı moderasyonunu ele alması konusunda Senato Yargı Komitesi’nde planlanmış duruşmasından birkaç gün önce gerçekleşmesi dikkat çekti.

Aktarılan bilgilere göre 100 kişilik ekip, çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerine (Child Sexual Abuse Material – CSAM) odaklanacak. Ekibin daha önce Twitter olarak bilinen platformu satın aldıktan kısa bir süre sonra Elon Musk’ın ekibini tamamen değiştirmesinden bu yana ilk güvenlik ve emniyet ekibi olacağı belirtiliyor.

X, dün çocuk cinsel istismarı denetleme yaklaşımına dair bir blog gönderisini güncelledi. Güncellenen gönderide kurulacak yeni ekipten bahsedilse de ekibin gelecek çalışmaları veya ofisin ne zaman açılacağı konusunda herhangi bir ayrıntı paylaşmadı.

Şirketin iş operasyonları müdürü Joe Benarroch, Bloomberg’e ekibin aynı zamanda nefret söylemi gibi konularla ilgilenen diğer denetim ekiplerine de yardımcı olacağını söyledi. X’in içerik denetleme merkezi iş ilanlarına göre moderatörlerspam ve dolandırıcılık” gibi sorunları araştıracak ve müşteri desteği sağlayacak.