Nisan 2024 Trend Raporu

YouTube, içerik oluşturucuların yüzde 25'inden fazlasının Shorts'tan para kazandığını açıkladı

Son dönemde kısa videoya olan ilginin ne denli arttığı apaçık ortada. Özellikle TikTok'la başlayan bu akım yavaş yavaş tüm platformlarda karşımıza çıkmaya başladı. Hatta son olarak LinkedIn'in bile TikTok benzeri kısa video özelliğini test ettiği ortaya çıktı. İnsanların tahammül sınırlarının ve odaklarının azaldığı bu dönemde aslında kısa videoya olan ilgi pek şaşırtmıyor, YouTube’un  son açıklamaları da bunu net bir şekilde kanıtlıyor. 

YouTube, yaptığı açıklamada kısa biçimli video platformunun şu anda günlük ortalama 70 milyardan fazla görüntülendiğini ve YouTube'un İş Ortağı Programı'ndaki kanalların yüzde 25'inden fazlasının Shorts'ta gelir paylaşımı yoluyla videolarından para kazandığını söyledi.

YouTube, Eylül 2022'de YouTube İş Ortağı Programı'nı genişletme planlarıyla Shorts üreticileri için para kazanma seçeneklerini tanıtmıştı. Daha önce, uzun biçimli video içeriği üreten YouTuber'ların gelir paylaşımına hak kazanabilmeleri için 1000 aboneye ve 4 bin izleme saatine sahip olmaları gerekiyordu. Ancak 2023'ün başlarından itibaren Shorts içerik oluşturucuları, 1000 abone ve 90 gün boyunca 10 milyon Shorts görüntülemesi gibi bir eşikle karşılaştı. Bu içerik oluşturucuların kısa videolarından elde edilen reklam gelirinin yüzde 45'ini kazanacağı belirtildi

YouTube, Shorts için iş ortağı programına katılan içerik oluşturucuların genellikle başka şekillerde de para kazandığını belirtiyor. Shorts aracılığıyla para kazanan YPP içerik oluşturucularının yüzde 80'inden fazlası aynı zamanda uzun biçimli reklamcılık, YouTube Premium, BrandConnects, Alışveriş gibi diğer yollardan da para kazanıyor. Bu da Shorts için içerik oluşturmanın birçok içerik üreticisi için tek yol olmadığını gösteriyor..

Adobe, video oluşturma odaklı yapay zeka modeli geliştirdi

OpenAI'ın metin istemlerinden yüksek kaliteli videolar oluşturan Sora’sından sonra şimdi Adobe’nin de video oluşturma odaklı bir yapay zeka modeli geliştirdiği açıklandı. 

Adobe'nin modeli şirketin genişleyen Firefly üretimsel yapay zeka ürünleri ailesinin bir parçası. Günümüzdeki birçok üretimsel yapay zeka video aracı gibi, Adobe'nin modeli de sıfırdan, yani bir komut istemi veya referans görüntüler ile çekimler oluşturuyor ve Premiere Pro'daki üç yeni özelliği destekliyor. Bu üç özellik ise nesne ekleme, nesne kaldırma ve üretimsel genişletme olarak karşımıza çıkıyor. 

Adobe'nin yeni ürünü ile Premiere Pro kullanıcıları, yapay zeka görüntülerinin yanı sıra geleneksel kameralarla çekilen canlı aksiyon videolarını da düzenleyebilecek ve bunlarla çalışabilecek. Adobeweb sitesinde: "İlk keşifler, profesyonel video editörlerinin gelecekte projelerinde düzenlemek üzere B-roll oluşturmak için Premiere Pro'ya entegre edilmiş OpenAI ve Runway'in video oluşturma modellerinden nasıl yararlanabileceklerini gösteriyor. Ayrıca Pika Labs'ın Generative Extend aracıyla birlikte bir çekimin sonuna birkaç saniye eklemek için nasıl kullanılabileceğini de gösteriyor." ifadesini kullandı.

Adobe ayrıca, Firefly metinden görüntüye oluşturucu modelinin bir versiyonunun bu yılın sonlarına doğru Premiere Pro'ya geleceğini ve yazılım içinde yepyeni bir dizi üretimsel yapay zeka iş akışına ve özelliğine olanak tanıyacağını duyurdu.

Firefly for Video ayrıca Premiere Pro kullanıcılarının akıllı "Nesne Algılama ve Kaldırma" işlemini gerçekleştirebilmelerini sağlayacak. Bu işlem, videolardaki nesneleri vurgulayarak yapay zeka modelinin bunları farklı kareler boyunca izlemesine olanak tanıyor. Böylece kullanıcılar üretimsel yapay zeka ile bu nesneleri yenileriyle düzenleyebilecek veya birden fazla klip ve kamera açısında bile nesneleri tamamen kaldırabilecek.

instagram

Facebook, TikTok benzeri video oynatıcısını kullanıma sunmaya hazırlanıyor

TikTok yasağı, ABD’nin yeni yasa tasarısı nedeniyle tekrar gündemdeyken, ABD merkezli teknoloji devi Facebook, TikTok benzeri tam ekran video oynatıcısı ile dikkatleri üzerine çekti. Meta, yayınladığı bir blog yazısıyla Facebook'un güncellenmiş bir mobil video oynatıcıyı hayata geçirdiğini açıkladı.

Söz konusu mobil video oynatıcı, TikTok ve Reels tarafından yaygınlaştırılan dikey görünümü, Facebook'un tüm video içeriklerine getirecek. Bu yeni tasarım sayesinde Reels, Facebook Live ve uzun formattaki videolar, tam ekran odaklı bir video formatına sahip olacak. 

Şimdiye kadar Facebook'un video deneyimi için birden fazla format arasında geçiş yaptığını da belirtelim. Bu bağlamda daha uzun bir video, yatay bir görünümde gösterilirken, diğer videolar doğrudan Facebook'un akışında oynatılıyordu.Yeni video oynatıcı, dikey videolara otomatik olarak yönelirken, yatay videoların büyük bir kısmında tam ekran seçeneği içerecek. 

Facebook'un video oynatıcısının görünümünde de değişiklikler olacağını söylemekte fayda var. Oynatıcının altında yer alan bir sürgü, kullanıcıların videonun farklı bölümlerine atlamasını sağlayacak. Tasarıma eklenen yeni kontroller ise videoyu duraklatmaya ve geri sarmaya yarayacak. 

Yeni video oynatıcısının iOS ve Android sürümlerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD ve Kanada'da yayına alınması planlanıyor. Yeni video oynatıcısı, önümüzdeki aylarda ise tüm kullanıcıların erişimine açılacak. 

meta

X’ten bazı hesaplara ücretsiz mavi tik

Elon Musk, X’te en az 2 bin 500 doğrulanmış takipçisi olan tüm kullanıcılara Premium, 5 bin doğrulanmış takipçisi olanlara ise Premium+ aboneliğini tamamen ücretsiz olarak sunulacağını geçen günlerde duyurmuştu. Bunun üzerine bazı kullanıcılar, kullanıcı adlarının yanında mavi tik işaretini gördüklerini söyledi.


Daha önce, yalnızca çok yüksek takipçi sayısına sahip hesaplar ile ünlüler, şirketler/medya şirketleri ücretsiz Premium mavi tik alabiliyordu. Yeni düzenlemeyle birlikte takipçi sayısı düşük hesaplar da platforma dahil edilecek. Özellikle de gazeteciler ücretsiz mavi tik alabilecek.

X, geçen yıl ekim ayında tanıttığı ücretli abonelik modeliyle kullanıcılara aylık 8 dolar karşılığında reklamsız bir akış sunuyor. Premium kullanıcılar mavi tik alabiliyor, tweet’lerini düzenleyebiliyor ve uzun video ekleyebiliyor.

WhatsApp arayüzü değişiyor! Sohbetler resmen ayrıldı 

WhatsApp, kullanıcıların uygulamada gezinmelerine ve konuşmaları kolayca bulmalarına yardımcı olmak için Sohbet Filtreleri adlı yeni bir özellik sundu. Bu özellikle birlikte okunmamış mesajlar filtre yardımıyla ayrılabilecek. Bu da mesajları gözden kaçırmanızın önüne geçecek.


WhatsApp Sohbet Filtreleri nasıl kullanılır?

WhatsApp kullanıcıları uzun zamandır bireysel sohbet ve grup mesajlarıyla uğraşıyor. Bunun sonucunda ise geçmiş mesajlar arasında belirli bir konuşmayı bulmak zorlaşabiliyor. Ancak yeni özellikle birlikte uygulamada mesajları ayırmak mümkün olacak.

Yeni Sohbet Filtreleri özelliği, kullanıcıların konuşmalarını üç kategoride sıralamasına olanak tanıyacak. Tüm SohbetlerOkunmamış Sohbetler ve Gruplar şeklinde ayrılacak. Tüm Sohbetler arayüzü bireysel ve gruplardan gelen tüm mesajları gösterecek.

Okunmamış Sohbetler filtresi ise yalnızca okunmamış veya okunmamış olarak işaretlenmiş sohbetleri içeren konuşmalara yer verecek. Bu da kullanıcıların yanıtlanması gereken mesajları bulmasına yardımcı olacak. Gruplar filtresi ise sadece topluluk ve grup konuşmalarını listeleyecek.

Filtreler, farklı konuşma türlerini kategorize ederek WhatsApp mesajlarındaki düzeni artırmayı amaçlıyor. Kullanıcılar ayrıca belirli sohbet türlerini ayırabilecek ve istediği zaman kolayca yanıt verebilecek.

Sohbet Filtrelerinin bu hafta WhatsApp kullanıcılarına kademeli olarak dağıtılmaya başlandığı açıklandı. Özellik, önümüzdeki haftalarda tüm İOS ve Android kullanıcıları için sohbetler ekranının üst kısmından yer alacak.

Musk, yeni X kullanıcılarından ücret almayı planlıyor

Elon Musk, X üzerinden paylaşım yapılabilmesi ve bot sorununun önüne geçilebilmesi için yeni X kullanıcılarından küçük bir ücret almayı planlıyor.

X’in web sitesinde değişiklikler hakkında paylaşım yapan bir X hesabına yanıt olarak Musk, yeni hesaplardan küçük bir ücret talep etmenin “bot saldırısını” durdurmanın “tek yolu” olduğunu söyledi. Musk, CAPTCHA gibi araçlara atıfta bulunarak, “Mevcut yapay zekâ ‘sen bot musun’ sorusunu kolaylıkla geçebilir” dedi.

Musk daha sonra başka bir kullanıcıya yanıt verirken, yeni hesapların oluşturulduktan üç ay sonra herhangi bir ücret ödemeden gönderi paylaşabileceğini de ekledi. Tabii bu politikanın ne zaman geçerli olacağı ve yeni kullanıcıların ne gibi ücretler ödemesi gerekebileceği konusunda şu anda herhangi bir ayrıntı bulunmuyor.

YouTube’da reklam engelleyici programlar yasaklanacak!

En popüler çevrimiçi video izleme platformu YouTube, reklam engelleyici platformları yasaklamaya hazırlanıyor. Buna göre YouTube, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede reklam engelleyici eklentilere izin vermeyecek.

YouTube’un resmi destek sayfasında bir açıklama yapan Google, ReVanced gibi reklam engelleyici uygulamaların da bundan sonra yasaklanacağını belirtti. Böylece YouTube’u reklamsız kullanmak isteyenler, YouTube Premium abonesi olmak zorunda kalacak.

ReVanced gibi uygulamaların kullanımı engellenemediğinden, uygulamayı kullanmak isteyenler video izlemeye başladıktan sonra önbellek sorunu yaşayacak. Ayrıca izleyicilere, “Bu içerik bu uygulamada mevcut değil” uyarısı gösterilecek.

YouTube’dan dezenformasyona karşı ‘’etiketli’’ müdahale…

LinkedIn, yapay zeka destekli içerik oluşturma ile premium şirket sayfalarını test ediyor

2023'te premium aboneliklerden 1,7 milyar dolar gelir elde eden LinkedIn, küçük ve orta ölçekli işletmeler için yeni bir hizmetle gelirlerini artırmanın başka bir yolunu test etmeye başladı. Test sürecine bakıldığında üyeliklerden aylık 99 dolar talep edilmesi bekleniyor. Bu abonelik modelinin içerik yazmak için yapay zeka ve takipçi sayısını artırmak için yeni araçlar ve bunları kullanan şirketin profilini yükseltecek diğer özellikler içereceği tahmin ediliyor. 

LinkedIn'in bu hamlesi, Microsoft'un sahip olduğu platformun iş modelini çeşitlendirmeye devam etmesi ve aynı zamanda kendisini genel olarak daha kullanışlı hale getirmeye çalışması açısından önemli diyebiliriz. 

LinkedIn, birkaç gün önce yeni premium şirket sayfasını açıklayan bilgileri sessizce yayınlamaya başladı. Şirket, TechCrunch’a göre böyle bir özellik üzerinde çalıştıklarını doğruladı ve "Müşterilerimizin deneyimini geliştirmek ve iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için her zaman yeni yollar keşfediyoruz. Şu anda, küçük ve orta ölçekli işletme müşterilerine müşteri çekmelerine, güvenilirlik oluşturmalarına ve hedef kitleleri nezdinde öne çıkmalarına yardımcı olmak üzere tasarlanan "Premium Company Page" adlı yeni bir teklifi test ediyoruz. Yakında daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz." ifadesini kullandı.

Paylaşılan bilgilere göre yeni abonelik sisteminde sayfaların yöneticileri son ziyaretçileri inceleyebilecek. Daha sonra bu ziyaretçileri bağlantı derecelerine bakılmaksızın sayfayı takip etmeye davet edebilecekler. Yöneticiler ayrıca sayfanın üst kısmında belirgin bir şekilde görüntülenen iletişim veya web sitesi ayrıntılarıyla harekete geçirici mesaj butonları oluşturabilecek. 

LinkedIn'in bu yeni premium sayfası, şirketin platformdaki kuruluşlar için hazırladığı ve platformu kullanan bireyler ve işe alım uzmanları için oluşturduğu farklı kullanım ve fiyatlandırma katmanlarını yansıtan, giderek büyüyen premium teklifler listesinin en sonuncusu. Ancak abonelik modelinin tam olarak ne zaman yayına alınacağı şu an için belirsiz. 

TikTok’ta bilet dönemi

TikTok, ABD’li bilet şirketi AXS ile işbirliğine gitti. Anlaşma kapsamında dünya çapındaki etkinliklere uygulama içi bilet satın alınabilecek.

TikTok, kullanıcılarına en sevdikleri sanatçıların profillerinde bulunan etkinliklerine bilet satın almaları için yeni bir yol sunmak amacıyla ABD’li bilet şirketi AXS ile yeni bir ortaklığı duyurdu.

Ortaklık, ABD, İngiltere, İsveç ve Avustralya’da videolara eklenen AXS etkinlik bağlantıları özelliğiyle müzik hayranlarını en sevdikleri sanatçılara daha da yakınlaştırmayı vaat ediyor. Artık TikTok’taki herhangi bir sertifikalı sanatçı, videolarına eklediği AXS etkinlik bağlantıları ile etkinliklerinin reklamını yapmak ve dünya çapındaki hayranlarla bağlantı kurmak için uygulama içi bilet satış özelliğini kullanabilecek. Dünya çapındaki müzik hayranları, AXS aracılığıyla doğrudan TikTok platformundaki etkinlikler için biletleri kolayca satın alabilecek.

Bakalım bilet satış özelliği Türkiye’ye gelecek mi ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

WhatsApp, internet bağlantısı olmadan dosya paylaşmayı test ediyor

WhatsApp'ın beta sürümünde ortaya çıkan yeni bir özellik sayesinde, kullanıcılar artık çevrimdışı olarak dosya aktarımı yapabilecek.


WhatsApp beta v2.24.9.22 sürümünde görülen özellik, Android'deki "Yakındakilerle Paylaş" ve Apple'ın "AirDrop" özelliği gibi çalışıyor. Söylenenlere göre özellik, cihazlar arasında dosya aktarımı için Bluetooth kullanıyor, dolayısıyla internet gerektirmiyor. Paylaşılan ekran görüntülerinde ise uygulama içinde özel bir Yakındaki Kişiler bölümü olduğu görülüyor.

 

Yeni özelliğin düzgün çalışması için WhatsApp'ta birçok izin verilmesi gerekiyor. Bu izinler arasında; medya erişim izni, yerel ağdaki cihazların bulunması için Bluetooth izni ve konum izni yer alıyor. Gerekli izinler verildikten sonra, Yakındaki Kişiler özelliği çevredeki cihazları aramaya başlıyor. Ancak kullanılabilmesi için özelliğin her iki telefonda da açık olması gerekiyor. 

WABetaInfo'nun belirttiğine göre, Yakındaki Kişiler özelliği uçtan uca şifrelenmiş durumda. Yani telefon numaranız aktarım süreci boyunca gizli tutuluyor. Yakındaki Kişiler özelliği şu anda geliştirilme aşamasında olduğundan yalnızca Android beta sürümünde mevcut. Bu özelliğin iOS kullanıcılarına sunulup sunulmayacağı ise henüz belli değil.

X, Türkiye’de kısıtlanacak mı? Bakan’dan kritik açıklama 

Türkiye, geçtiğimiz yıldan bu yana sosyal medya platformlarının ülkemizde temsilci bulundurmasını zorunlu tutuyor. Bu kapsamda Meta gibi şirketlerin Türkiye’de temsilcileri bulunuyor. Ancak X (veya Twitter) bu karara uymayarak henüz temsilci atamadı. Konuyla ilgili son detayları Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu verdi.

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu: X için bant daraltma gündemimizde

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya platformu X’in Türkiye’de temsilcilik açmadığını ifade etti. Bu kapsamda şirkete yönelik kanuni yaptırımların uygulanabileceği söyledi. Platforma halihazırda reklam yasağı konduğunu belirten Uraloğlu, yeni yaptırımların gündemde olduğunu belirtti.

Bakan, X ile devam eden görüşmelerin henüz sonuç vermediğini ifade etti. Platforma daha önce Türkiye’de temsilcilik açılması yönünde uyarıda bulunulduğunu hatırlattı. Bu kapsamda temsilci atanana kadar reklam yasağı uygulandığını ifade etti. Ancak X hala bu uyarıyı yerine getirmedi.

Bakan Uraloğlu, kanuni düzenleme yapılması gerektiğini belirterek, mevcut reklam yasağının devamedebileceği sinyalini verdi. Ayrıca yeni yaptırımların da gündemlerinde bulunduğunu ifade eden Bakan, bant daraltma cezasının verilip verilmeyeceğine değindi.

Bakan Uraloğlu, “X, Türkiye’ye temsilci atamadı. Bununla ilgili bir kanuni düzenleme de gerekecek. Görüşmelerimiz hala devem ediyor. Yürürlükte olan bir reklam yasağı var. Devamında bu dediğiniz de (bant daraltma) gündemimizde” dedi.

X gibi dev sosyal medya platformlarının Türkiye’de temsilcilik açması ve yasal mevzuata uyması isteniyor. Temsilci sayesinde yerel seçim gibi Türkiye’ye özel konular sosyal medya platformlarıyla görüşülebiliyor. Bakanın açıklamaları ise X’e yönelik yaptırımların sertleşebileceğine işaret ediyor.

TikTok'un Instagram rakibi uygulaması TikTok Notes kullanıma sunuldu

TikTok'un fotoğraf paylaşımına odaklanan yeni bir uygulama üzerinde çalıştığını geçtiğimiz mart ayında sizlerle paylaşmıştık. TikTok, geçtiğimiz haftalarda da uygulama içinden kullanıcılarına ilettiği bir bildirim ile birlikte Instagram rakibi yeni uygulamasının ismini paylaşmış ve uygulamanın ismi TikTok Notes olarak açıklanmıştı.

Şimdi ise TikTok Notes bazı ülkelerde kullanıma sunuldu ve uygulamanın kullandığı ilk ülkeler de Avustralya ve Kanada oldu.

TikTok kullanıcılarının mevcut fotoğraflarının TikTok Notes uygulaması içinde otomatik olarak yayınlanması bekleniyor. Fotoğraflar otomatik olarak paylaşılacak olsa da bu özellik ayarlarda yer alan bir seçenek ile kapatılabiliyor. Odağına fotoğraf paylaşımını alacak olan TikTok Notes, kullanıcıların benzer ilgi alanlarına sahip diğer kişilere ulaşmalarını sağlayacak ve TikTok profilleriyle senkronize olacak.

App Store ekran görüntülerine dayanarak, uygulamanın TikTok gibi bir görünüme sahip olduğunu söylemek mümkün. TikTok Notes'ta gönderiler, Instagram'da gezinirken gördüklerimize fazlasıyla benziyor. 

 

Tüm platformlar TikTok benzeri uygulamalar üzerinde çalışırken TikTok'un böyle bir yol izlemesi ilginç olsa da fotoğraf odaklı bir uygulamaya sahip olmak, TikTok kullanıcılarına video olmayan içerikleri paylaşmak ve potansiyel olarak mevcut kitlelerine ulaşmak için yeni bir alan sunması açısından önemli. Şirket ayrıca ana uygulamasının ABD'de yasaklanması ya da uzun bir yasal mücadeleye girmesi olasılığıyla karşı karşıya, bu nedenle alternatif bir uygulamaya sahip olmak ülkedeki kullanıcıları korumasına yardımcı olabilir. 

Threads, Türkiye’de kullanıma kapatıldı

Instagram’ın Elon Musk’ın sahibi olduğu X rakibi uygulaması Threads söylendiği gibi bugün itibarıyla Türkiye’de kullanıma kapatıldı.

Bu konuda firmadan yapılan açıklamada şöyle denişmişti“Rekabet Kurumunun (RK) kararına göre Threads, 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye’deki kişiler tarafından kullanılamayacak. Bu; Türkiye’deki kişilerin Threads uygulamasını indiremeyeceği, Threads’e threads.net adresinden erişemeyeceği, Threads profili oluşturamayacağı veya mevcut Threads profillerini kullanamayacağı anlamına gelmektedir. Bir Threads profili oluşturduysanız ve Türkiye’deyseniz profiliniz dondurulacak ancak silinmeyecektir. Profiliniz dondurulduğunda profiliniz ve profilinizdeki içerikler (örneğin gönderiler, diğer gönderilerle olan etkileşimleriniz) size ve platformdaki diğer kişilere gösterilmeyecektir. Şimdilik profilinizi yeniden etkinleştiremeyeceksiniz. Bu durumun Instagram hesabınızı ve hesabınızın verilerini etkilemeyeceğini unutmayın. Profiliniz dondurulmuş olsa da platform bilgilerinizin bir kopyasını istediğiniz zaman indirebilirsiniz. Platformdaki profilinizi silmeyi de seçebilirsiniz. Not: Birden fazla Threads profili oluşturduysanız ek profillerinizi yönetmek için threads.net adresine gidin. Platformu yakın zamanda Türkiye’ye geri getirmek için çalışıyoruz.”