Mayıs 2024 Trend Raporu

TikTok, video süresini uzatmayı test ediyor! 

TikTok, 60 dakika video yüklemeye izin verecek.

YouTube olma isteği bitmeyen TikTok, 15 dakikalık video özelliğinin ardından şimdi de 60 dakika video özelliğini test etmeye başladı. Henüz test aşamasında olan özellik, seçili ülkelerde sınırlı kullanıcıya sunuldu. Bir süreliğine test etmeye devam etmek isteyen şirketin yakın zamanda bu özelliği tüm kullanıcılara sunması beklenmiyor.

Artık kısa videoların tüketilmesi yerine kullanıcıları uygulamada daha fazla tutmak isteyen TikTok, video süresini 60 dakikaya kadar uzatarak yeni içeriklerin paylaşılmasını sağlıyor. Özelliğe erişimi olan kullanıcılar şöyle bir güncelleme aldılar:


“Daha uzun videolar yükle.’’

60 dakika uzunluğa kadar videolar yükle! Uygulamanın güncel olduğundan emin ol, daha sonra uygulamadan veya masaüstünde websitesinden yüklemeye çalış.”

TikTok, pek çok ülkede güvenlik sorunları nedeniyle gündeme gelirken, yeni özelliği sayesinde daha uzun videolara izin verecek. Bu sayede yemek pişirme, güzellik videoları, eğitim içerikleri, ve daha fazlasının tam video olarak yüklenmesi mümkün olacak. 


Bu özellik için bir diğer sebep de dizilerin tüm bölüm halinde yayınlanmasına izin vermek olabilir. Geçtiğimiz yıl Peacock, TikTok üzerinde bir bölüm yayınlamaya çalışmıştı ancak beş part halinde yayınlamak zorunda kalmıştı. Ayrıca bu özellikle birlikte yatay tam ekran modu da test ediliyor. 

WhatsApp, iOS ve Android tasarımlarını yeniledi

WhatsApp, hem iOS hem de Android uygulamaları için yenilenmiş bir tasarım sunan bir güncellemeyi resmi olarak yayınladığını duyurdu. 

Güncelleme ile WhatsApp, yoğun renk olarak aslında yine yeşili benimsiyor ama bu noktada bildirim rozetleri ve butonlar gibi şeylerin artık yeşil renkte görüneceğini belirtelim. Değişiklik Android'de daha da farklı görünüyor, çünkü sekme çubuğu ekranın altına taşındı ve uygulamayı iPhone sürümüne daha benzer hale getirdi.

WhatsApp, Koyu Mod için kullanıcıların daha koyu bir karanlık mod istemesi nedeniyle düşük ışıklı ortamlarda göz yorgunluğunu azaltmak için renkleri daha yüksek kontrast ve daha koyu tonlar sağlayacak şekilde değiştirdiğini söyledi. Simgeler ve illüstrasyonlar da daha yuvarlak ve konturlu bir stille güncellendi. Uygulamaya yeni animasyonlar ve sohbet duvar kağıtları da eklendi.

Meta, yaptığı açıklamada: "WhatsApp'ta yaptığımız iş, her gün dünya çapında 2 milyardan fazla insanın iletişim kurma biçimini şekillendiriyor. Bu rolü ciddiye alıyor ve kullanıcılarımız için doğru olanı yapmak üzere ayrıntılara odaklanıyoruz. Sadece sorunsuz çalışan değil, aynı zamanda telefonunuzun doğal bir uzantısı gibi hissettiren ve günlük hayatınızda önemli olan konuşmalara odaklanmanızı sağlayan bir uygulama yaratmayı hedefliyoruz. Tasarımımız insanların WhatsApp'ta iletişim kurma biçimlerini geliştirdiğinde ve onlara yeni yollarla bağlantı kurma gücü verdiğinde başarıya ulaştığımıza inanıyoruz." dedi.

Söz konusu değişiklikler bir süredir WhatsApp beta kullanıcılarıyla test ediliyordu, ancak şimdi dünya genelinde herkesin kullanımına sunuluyor. Geçtiğimiz ay WhatsApp, iOS uygulamasını güncelleyerek geçiş anahtarı desteğini sunmuştu. Bakalım uygulamanın bir sonraki güncellemesi ne olacak.

instagram

X, profillerden beğeniler sekmesini kaldırmaya hazırlanıyor

Sosyal medya platformu X, yakında kullanıcıların profil sayfalarında herkese açık beğenileri göstermeyi durduracağını söyledi. Söz konusu plan, Aaron Perris'in X'in iOS uygulamasında yaklaşan değişikliği ortaya çıkaran bir güncellemeyi ortaya çıkarmasının ardından X mühendisleri tarafından doğrulandı.

X'in mühendislik direktörü Haofei Wang, "Beğenileri özel hale getiriyoruz. Herkese açık beğeniler yanlış davranışları teşvik ediyor. Örneğin, pek çok kişi trollerin misillemesinden korkarak ya da kamusal imajlarını korumak için 'tehlikeli' olabilecek içerikleri beğenmekten çekiniyor." dedi ve "Yakında kimin görebileceği endişesi olmadan beğenebileceksiniz. Ayrıca ne kadar çok gönderi beğenirseniz, "size özel" algoritmanızın o kadar iyi hale geleceğini de hatırlatmak isterim" diye ekledi.

X kıdemli yazılım mühendisi Enrique Barragan da bir gönderi ile yanıt verdi ve kullanıcıların gönderilerini kimin beğendiğini ve tüm gönderiler, yanıtlar vb. için beğeni sayısını görebileceklerini söyledi. Değişiklik, diğer kişilerin hangi gönderileri beğendiğini gizlemeyi içeriyor, bu da herkese açık profillerdeki beğenilenler sekmesinin kaldırılması anlamına geliyor.

Aslında X Premium aboneleri profillerinde beğeniler sekmesini isteğe bağlı olarak gizleyebiliyorlardı, ancak platform bunu tamamen ortadan kaldırmayı planlıyor. Söz konusu güncellemenin ne zaman hayata geçirileceğine dair bir detay ise paylaşılmadı. 

WhatsApp Toplulukları için yeni özellikler

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, dün yayımladığı bir blog yazısında, kullanıcılarına Topluluklarda etkinlikler düzenlemesi için yeni bir yol sunduğunu duyurdu.

Bu özellik, ister bir toplantı ister bir doğum günü yemeği düzenlemek olsun, buluşmaları ve etkinlikleri doğrudan WhatsApp’ta planlamayı kolaylaştırıyor.

WhatsApp’ın blog yazısında paylaştığı bilgilere göre; herkes etkinlik oluşturabiliyor ve diğer üyeler de yanıt vererek katılım durumlarını tüm gruba bildirebiliyor. Konuklar, etkinliği grubun bilgi sayfasında da bulabiliyor ve etkinliğe gidecek olanlar etkinlik zamanı yaklaştığında otomatik bildirim alıyor.

Şimdilik bir Topluluğun bünyesindeki grupların kullanımına açılan Etkinliklerin, önümüzdeki aylarda tüm gruplara sunulacağını belirtelim.

WhatsApp’ın sunduğu bir diğer yenilik ise, Duyuru Gruplarındaki mesajlara yanıt verme özelliği. Şirketin aktardığı bilgilere göre bu özellik sayesinde hem yöneticiler üyelerinden haber alabilecek hem de bu gruplar sayesinde kullanıcılar Topluluklarında neler olup bittiğini kolayca takip edebilecek.

WhatsApp, kullanıcıların yanıtların gruplandırılması ve küçültülmesi sayesinde başkalarının söylediği şeyleri bağlam içinde görebileceğini ve bildirimlerin herkes için sessize alınacağını söylüyor.

Şirket, insanlara WhatsApp’ta hayatlarını düzenli tutma imkânı tanıyacak daha fazla araç sunmak için önümüzdeki aylarda Topluluklarda ve gruplarda yeni özellikleri kullanıma açmaya devam edeceğini ifade ediyor.

X’ten gönderileri yapay zekâyla özetleyen özellik: Stories

X, eski adıyla Twitter, uygulamanın Keşfet bölümünde paylaşılan gönderileri özetleyen Stories isimli yeni bir hizmet başlattı. Paylaşılan bilgilere göre, Stories gönderileri özetlemek için Elon Musk’ın girişimi xAI’ın geliştirdiği yapay zekâ modeli Grok’u kullanıyor.

X Engineering ekibi tarafından geçen günlerde paylaşılan ekran görüntülerine göre, sadece X Premium abonelerine sunulan Stories sayesinde, kullanıcılar keşfet akışındaki “Sana Özel” sekmesinde paylaşılan gönderilerin özetini okuyabilecek. Kullanıcılar böylece gönderilerin konu başlığının hemen altında özet açıklamaları okuyarak hızlı bir şekilde dünyada olup bitenler hakkında bilgi sahibi olabilecek.

X Engineering ekibi, ayrıca duyurusunda Stories’in şimdilik yalnızca web ve iOS platformunda kullanılabileceğini belirtti.

X’in bu hamlesinin kullanıcıları ücretli abonelik planını satın almaya teşvik ettiğini söyleyebiliriz.

X kullanıcıları, paylaşım yapan kişi tarafından engellenseler bile yanıtları görebilecek

En popüler çevrimiçi video izleme platformu YouTube, reklam engelleyici platformları yasaklamaya hazırlanıyor. Buna göre YouTube, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede reklam engelleyici eklentilere izin vermeyecek.

YouTube’un resmi destek sayfasında bir açıklama yapan Google, ReVanced gibi reklam engelleyici uygulamaların da bundan sonra yasaklanacağını belirtti. Böylece YouTube’u reklamsız kullanmak isteyenler, YouTube Premium abonesi olmak zorunda kalacak.

ReVanced gibi uygulamaların kullanımı engellenemediğinden, uygulamayı kullanmak isteyenler video izlemeye başladıktan sonra önbellek sorunu yaşayacak. Ayrıca izleyicilere, “Bu içerik bu uygulamada mevcut değil” uyarısı gösterilecek.

YouTube’dan dezenformasyona karşı ‘’etiketli’’ müdahale…

TikTok, yapay zekâyla üretilen arama sonuçlarını test ediyor

TikTok, üretken yapay zekâ kullanımı da dahil olmak üzere daha kapsamlı bir arama sonuçları sayfasını test ediyor. Bu özellik, “aramada öne çıkanlar” olarak adlandırılıyor. Bazı arama sonuçları sayfalarının üstünde yapay zekâ sonuçlarının bir kısmı görünüyor ve bu bölüme tıklanarak tam yanıtı içeren yeni bir sayfa açılıyor.

Sonuçları açıklayan bir sayfa, materyalin ChatGPT kullanılarak üretildiğini ve TikTok’un içeriği “algoritma aramanızla ilgili bulduğunda” görüntülediğini belirtiyor. Bu özellik şimdilik sınırlı çünkü tüm sorguların yapay zekâyla oluşturulan yanıtları bulunmuyor.

Yapay zekâ tarafından oluşturulmuş olarak etiketlenmeyen, “aramada öne çıkanlar” adı verilen benzer bir özellik de var. Bunlar da arama sonuçlarının en üstünde görünüyor, ancak bu bilgilerin nereden geldiği (örneğin, videoları mı özetliyor yoksa başka bir yerden mi alındığı) net değil. TikTok tarafından da konuya ilişkin herhangi bir açıklama gelmedi.

WhatsApp, topluluk sahiplerinin beklediği özelliği getiriyor 

WhatsApp topluluk sahipliğini devretmek kolaylaşıyor

WhatsApp, birkaç ay önce kanal sahipliğini devretme özelliğini test etmeye başlamıştı. Şimdi ise bu işlevi topluluklar için genişletiyor. WhatsApp topluluk devri özelliği, Android  2.24.11.18 beta güncellemesiyle görüldü.

Bir yönetici topluluk sahipliğini devretmeye karar verdiğinde, topluluktaki herhangi bir grup sohbeti için ayrıcalıklarını ve sorumluluklarını devretmeyi kabul etmek zorunda kalacak. Sahiplikten feragat eden yönetici, yeni sahip tarafından topluluktan çıkarılsa bile yönetici statüsünü koruyacak.

Bu özellik hala geliştirilme aşamasında olduğundan ötürü genel kullanıma ne zaman sunulacağı bilinmiyor. Ancak bu özellik devreye girdiğinde, zaman kısıtlamaları veya diğer nedenlerden dolayı geri adım atması gereken kişiler için sahiplik transfer sürecini basitleştirecek.

 

Bu hafta ortaya çıkan tek yeni özellik bu değildi. WhatsApp ayrıca kullanıcıların uygulamayı açtıklarında okunmamış mesaj sayısını temizlemelerine olanak tanıyacak bir özellik üzerinde de çalışıyor. Bu özellik, özellikle yoğun mesajlaşma trafiği olan kullanıcılar için büyük kolaylık sağlayacak.

X, herkese açık beğenileri kaldıracak

X’in Mühendislik Direktörü Haofei Wang’ın paylaşımına göre Musk’ın sosyal medya platformu, kullanıcıların profillerinden “herkese açık beğeni”leri kaldırmaya hazırlanıyor. Bu da X kullanıcılarının artık diğer kullanıcıların beğendiği gönderileri göremeyeceği anlamına geliyor.

Wang, MacRumors araştırmacısı Aaron Perris’in gönderisine cevap olarak “Evet, beğenileri gizliyoruz” yanıtını verdi.

Perris, birkaç gün önce iOS’taki X uygulamasında keşfettiği yeni bir özelliği paylaştı. Perris’in paylaşımına göre bu özellik etkinleştirildiğinde, her X kullanıcısının profilindeki “Beğeniler” sekmesi tamamen kapanıyor.

X kullanıcıları da bu durumun ne anlama geldiğiyle ilgili yorum yapmaya başlayınca, X’in Mühendislik Direktörü Haofei Wang konuya dahil olmaya karar verdi ve şu bilgileri paylaştı: “Herkese açık beğeniler yanlış davranışları teşvik ediyor. Örneğin, pek çok kişi trol saldırısından korktuğu ya da kamusal imajını korumak için ‘sivri’ olabilecek içerikleri beğenmekten kaçınıyor.”

 

“Yakında kimin göreceğinden endişe etmeden gönderileri beğenebileceksiniz” diyen Wang, kullanıcılar ne kadar çok gönderi beğenirse, Sizin İçin algoritmasının içerik önerme konusunda o kadar iyi hale geleceğini ekledi.

X’te beğenileri kim görebilecek?

Wang’ın bu açıklaması, cevaplardan çok akıllarda soru işaretleri bıraktı. X’te Kıdemli Yazılım Mühendisi olarak görev alan Enrique Barragan da beğenilere tam olarak ne olacağını açıklığa kavuşturmak için bir gönderi paylaştı.

Barragan’a göre X’teki tüm beğeniler gizlendiğinde, kullanıcılar kendi gönderilerini kimin beğendiğini görmeye devam edebilecek. Ayrıca ve belki de X kullanıcıları için en önemli konulardan gönderilerdeki ve yanıtlardaki beğenilerin sayısı herkese açık olmaya devam edecek.