Mart 2024 Trend Raporu

TikTok yasaklanacak mı? ABD Temsilciler Meclisi’nden TikTok kararı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) sosyal medya platformu TikTok’un satılmasını, eğer satılmazsa da yasaklanmasını öngören yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde onaylandı.


İçeriğinde neler var?

Yasa tasarısı, TikTok’un ABD’nin onay vereceği birine satılmasını öngörüyor. Eğer TikTok, koşullara uygun birine satılmazsa ülkede yasaklanacak. Senatörlerin hangi yönde oy kullanacağı ise şu anlık belirsiz.

TikTok yasası nasıl işleyecek?

TikTok yasasının en olası sonuçlarından biri Apple ve Google’ın mağazalarında TikTok’u kaldırması olacak. Bu, ABD vatandaşlarının TikTok’u telefonlarına indiremeyeceği anlamına geliyor. Yine de telefonunda TikTok olanlar uygulamayı kullanabilecek. Bu durumda da zamanla uygulamanın güncelleme alması durdurulabilir. Böylece kullanıcılar için birçok sorun yaratılabilir. Öte yandan ABD’de yaklaşık 170 milyar kişi TikTok kullanıcısı.

TikTok’a özgürlük” çağrısı ateşkes çağrılarını bile aştı

Yetkililer; ergenlik çağındaki TikTok kullanıcılarının Kongre’ye yaptığı yasak karşıtı çağrıların, İsrail-Hamas arasında ateşkesi destekleyen çağrıların sayısını zaman zaman geçtiğini duyurdu.

Google, şifrenizi paylaşmanızı istiyor! İşte yeni özellik 

Google’ın, Chrome ve Google Play Hizmetleri için geçerli olan Şifre Yöneticisi’nde önemli yenilikler üzerinde çalıştığı bildirildi. Şifre yöneticisine gelecek özellik sayesinde parolalarınızı aile üyeleriyle paylaşmak mümkün olacak.

Google, Şifre Yöneticisi uygulamasında bir hesabı farklı cihazlarda kullanmayı kolaylaştırıyor. Hem Androidhem de Chrome için kullanılan bu hizmet, çok yakında şifrenizi paylaşmayı kolaylaştıracak. Böylece hesabı aile üyeleriyle paylaşmak da mümkün hale gelecek.

Paylaşım desteği ilk olarak Chrome şifre yöneticisinin masaüstü sürümünde keşfedildi. Ardından benzer bir özellik Google Play Hizmetleri güncellemesinin kodunda bulundu. Bu da Google’ın şifre paylaşımını hem masaüstü hem de Android cihazlara getirmeyi planladığını gösteriyor.

Şifre paylaşım desteği aktifleştirildiğinde, kullanıcılar şifre yöneticisinde kayıtlı hesaplarında “Paylaş” düğmesi görecek. Bu butona tıklandığında, giriş bilgilerini Google aile grubu ayarlarınız aracılığıyla aile üyeleriyle paylaşmanız mümkün olacak.

Kimlik bilgilerini paylaştıktan sonra, hangi web sitesi için kullanılabilir olduğunu bildiren bir araç ipucu açılacak. Daha da önemlisi paylaşılan şifreler, daha fazla güvenlik için yalnızca diğer aile grubu üyeleri tarafından erişilebilir olacak.

Henüz geliştirme aşamasında olmasına rağmen, Android ve Chrome için şifre yönetimini kolaylaştıracağı görülüyor. Google, parola paylaşımını doğrudan ekosisteme dahil ederek, SMS ve e-posta gibi üçüncü taraf araçlara olan ihtiyacı ortadan kaldırıyor.

instagram

Elon Musk’ın ChatGPT rakibi yapay zekası açılıyor! 

Elon Musk’ın yapay zeka şirketi xAI, yapay zeka modeli hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Sohbet botu Grok’u bu hafta açık kaynaklı olarak sunmayı planladıklarını duyurdu. Açıklamaya göre, Grok’un kaynak kodu ve eğitim metodolojisi herkesle paylaşılacak.

Grok açık kaynaklı olarak sunulacak

Grok şu anda yalnızca Elon Musk’ın sosyal medya platformu X’te Premium abonelik yoluyla test edilebiliyor. Ancak xAI, sohbet botunu açık kaynak hale getirerek daha fazla geliştirici ve araştırmacının modele destek vereceğini düşünüyor.

Kullanıcılardan alınacak geri bildirimler sayesinde Grok’un eğitiminde iyileştirmeler yapılacağı belirtildi. Aslında bu karar, Musk’ın diğer şirketlerinde izlediği stratejiyi benimsiyor. Örneğin Tesla, 2008 yılında elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırmak amacıyla tüm patentlerini yayınlamıştı.

Grok’un açık kaynaklı şekilde yayınlanması, ChatGPT ve Google Gemini gibi rakipler için oldukça önemli bir adımı temsil ediyor. Daha önce OpenAI’ı para kazanma hırsıyla suçlayan Musk, bu kapsamda şirkete dava açtı.

Elon Musk, OpenAI’ın şeffaflık yerine kâra öncelik vererek misyonundan saptığını iddia ediyor. Grok’un kodunun yayınlanması ise iki kuruluş arasındaki rekabeti artıracak gibi görünüyor.

Açık kaynak topluluğunun Grok’a ne gibi katkılar sağlayacağını göreceğiz. Ancak xAI, yapay zekaya yeni yetenek ve güvenlik seviyeleri sağlayacağını umuyor.

meta

TikTok, uzun ve yüksek kaliteli videoları ödüllendirecek

TikTok geçen sene beta olarak sunduğu Yaratıcılık Programı ile içerik üreticilerinin yaratıcılıklarını geliştirmelerine, daha yüksek gelir potansiyeli oluşturmalarına olanak tanımıştı.

Şirket yaptığı son açıklamada, önümüzdeki haftalarda programın bazı iyileştirmeler alacağını ve “İçerik Üreticileri Ödül Programı” adıyla beta sürümünden çıkacağını duyurdu. TikTok bu ödül programı ile, bir dakikadan uzun “yüksek kaliteli” videoları ödüllendirecek.

Ayrıntılar henüz açıklanmamış olsa da, TikTok içerik üreticilerine ödeme yaparken “özgünlük, oynatma süresi, arama değeri ve izleyici katılımı” gibi parametrelere odaklanacak.

İçerik Üreticileri Ödül Programı, içeriklerinden para kazanmayı ümit eden TikTok kullanıcılarını teşvik etmenin bir yolu gibi görünüyor.

TikTok, ayrıca yeni bir İçerik Üreticisi Akademisi (daha önce Avrupa’da TikTok Akademisi olarak başlatılmıştı) gibi kullanıcılarına yönelik desteği artırmayı planladığı diğer yolları da duyurdu. Bu merkez şu anda test aşamasında ve önümüzdeki haftalarda yedi farklı dilde kullanıma sunulacak. Uygulama ayrıca genel olarak daha uzun videolar için baskı yapıyor. Ekim ayında TikTok 15 dakikalık videoları test etmeye başladı ve Ocak ayında bu sınırı 30 dakikaya çıkardı. Bu da TikTok’un uzun biçimli içeriğe yöneldiğinin bir göstergesi niteliğinde.

Threads'e taslaklara kaydetme ve fotoğraf çekme özellikleri geldi

Geçtiğimiz günlerde Threads’in gönderi kaydetme özelliğinin resmi olarak kullanıma sunduğunu sizlere aktarmıştık. Şimdi ise platform, tüm kullanıcıların uygulama içinde taslak kaydetme ve fotoğraf çekme yeteneğine sahip olmalarını sağlayacak yeni özelliklerle gündeme geldi. Instragram CEOsu Adam Mosseri, bu yeni özelliklerin kullanıcıların fikirlerini anında paylaşmayı daha kolay hale getirmek için tasarlandığını vurguladı.

Bu özelliklerle Threads, X'e karşı rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Threads, yeni özelliği ile birlikte kullanıcılarının ileride paylaşmak istedikleri gönderileri yazmaya başlamalarını ve bunları bir taslak olarak kaydetmelerini sağlayacak. Ayrıca, uygulamaya fotoğraf çekme yeteneği de ekleniyor.

Fotoğraf çekme işlemi için kullanıcıların kamera simgesine tıklamaları yeterli olacak. Ardından, çektikleri fotoğrafı hızlıca paylaşabilecek veya yeniden fotoğraf çekebilecekler. Bu kısayol, fotoğraf paylaşımını kolaylaştırıyor ve kullanıcıların ayrı bir kamera uygulaması kullanmadan doğrudan Threads içinde fotoğraf çekmelerine olanak tanıyor

.

Threads, Temmuz 2023'te piyasaya sürülmesinden bu yana X'e karşı rekabet edebilmek için yeni özellikler eklemeye devam ediyor. Son zamanlarda, yer işaretleme özelliği, trend konular ve Facebook'tan Threads'e çapraz gönderim ekleme özelliği gibi pek çok yeni özellik sunuldu. Threads için sunulacak olan yeni özellikleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

X'in uzun makaleler için yeni çözümü Articles, Premium+ üyelerine açıldı

X, onaylanmış kurumlar ve Premium+ üyelerine Articles özelliğini açtı. Articles ile kullanıcılar, 100 bin karakterin üzerine varan içerikler paylaşabiliyor.

O zamanki ismiyle Twitter'ın uzun makaleler için yeni çözümü Articles üzerinde çalıştığını geçen yaz sizlerle paylaşmıştık. Geçen yıl Twitter’dan X’e dönüşen platform, şimdi de onaylanmış kurumlara ve Premium+ üyelerine Articles özelliğini açtı.

Articles özelliği, X'in gönderi arayüzüne metin düzenlemeye odaklanan seçenekler ekliyor. Kullanıcılar, Articles ile gönderilerine görsel içerikler ekleyebilirken, madde işaretli listeler oluşturma gibi farklı metin düzenleme seçeneklerinden de yararlanabiliyor. 

X Premium aboneleri, şimdiye kadar 25 bin karaktere ulaşan daha uzun gönderiler oluşturabiliyordu. Articles ile kullanıcılar, 100 bin karakterin üzerine çıkan içerikler paylaşabiliyor. Bu da yaklaşık 15 bin kelimeye denk gelmekte. 

Daha önce Twitter’ın kullanıcıların uzun formatta tweetler atmasını sağlayan Twitter Notes özelliğiyle karşılaşmıştık. Twitter Notes'un, Elon Musk'ın şirketi satın almasıyla Revue gibi rafa kalkan özellikler arasında yer aldığı düşünülüyordu. Ancak Elon Musk, geçmişte özelliğin Twitter Articles ismiyle platformda yerini alacağını ifade etti.

Ayrıca Articles özelliğinin, Substack'e yanıt niteliği taşıdığını hatırlatmakta fayda var. Zira Substack 2022'den bu yana platformunda Twitter'a benzer özellikler yayınladı. Buna karşılık X ise Substack bağlantılarının platformunda beğeni ve paylaşım gibi etkileşimler almasını önledi. Substack'e yaklaşımının yanı sıra X'in bir süre boyunca paylaşılan bağlantılardan başlıkları kaldırarak medya şirketlerine karşı benimsediği tavır da yoğun bir şekilde eleştirildi. Eleştirilerin ardından X, bu konuda geri adım atarak paylaşılan bağlantılara başlıkları yeniden ekledi. Günümüzde vatandaş gazeteciliğinin merkezi haline gelen X, Articles ile medya şirketleri ve bülten platformlarıyla rekabetine güç katmaya hazırlanıyor. 

WhatsApp’tan mesaj güvenliği için yeni adım!

WhatsApp, kullanıcıların sohbetlerinin korunduğundan emin olmalarını sağlamak adına yeni bir özelliği test ediyor. Bu güncellemeyle WhatsApp, sohbetlerin uçtan uca şifreli olup olmadığını kullanıcılara gösterecek.

WhatsApp Android beta sürümünde bir konuşma ekranı içindeki kişi ve grup adının altında yeni bir uçtan uca şifreleme göstergesi yer alıyor. Kullanıcılar, sohbet pencerelerinde yer alan bir mesajla şifrelemenin aktif olduğundan haberdar oluyor. Söz konusu özellik şu an için yalnızca beta test grubu için mevcut. WABetaInfo’nun haberine göre bu özellik birkaç hafta içinde daha fazla kullanıcı için yayınlanacak.

Ulaşım kolaylaşacak

Güncellemeyle gösterge, kullanıcıların son görülme bilgisinin görüldüğü kısımda kısa bir süre için görülecek. Bu özellik, kullanıcıların uçtan uca şifrelemeyle güvene alınmış sohbetlerine kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak.

TikTok’tan Instagram’a rakip uygulama! 

Ortaya çıkan sızıntılar, TikTok platformunun Instagram benzeri bir uygulama açmaya hazırlandığını gösteriyor. TikTok Photos adı verileceği iddia edilen uygulama, kullanıcıların diledikleri gibi fotoğraf paylaşmasını sağlayacak. 

Ayrıca platforma halihazırda üye olan kişiler, ekstra bir üyelik açmaya gerek kalmadan mevcut hesaplarını yeni uygulamaya bağlayabilecek. Uygulamanın ilk etapta Android ve İOS için kullanıma sunulması bekleniyor.

TikTok, Instagram rakibi uygulama mı yapıyor?

TikTok’un güncelleme verilerine ulaşan bazı kişiler, şu an tasarım sürecinde olan uygulama hakkında önemli bilgilere ulaştı. Şirketin uygulama için yeni sloganlar ve özel bir logo hazırlığı içinde olduğu belirlenirken, bu durum fanlar arasında büyük bir heyecan yarattı. Fakat platformun tam olarak nasıl çalışacağı ve Instagram’a hangi yönlerden benzeyeceği henüz bilinmiyor.

TikTok kısmen bir fotoğraf paylaşma özelliği sunsa da, Photos uygulamasıyla bu alana daha fazla ağırlık vermek istiyor. Aslında şirketin böyle bir yenilik yapacağı bir süredir konuşuluyordu. Fakat uygulama için şimdilik herhangi bir resmi çıkış tarihi verilmiş değil.

Amerika’da süresiz olarak kaldırılabileceği konuşulan platformun bu hamlesi, birçok kişi tarafından yeniden yükselme çabası olarak nitelendirildi. Instagram yönetiminin bu girişime nasıl bir cevap vereceği ise merak konusu oldu.

Elon Musk şimdi de YouTube’a mı rakip oluyor? 

Elon Musk’ın sosyal medya platformu X, video hedeflerini mobil cihazların ötesine taşıyor. Bu kapsamda şirketin akıllı TV’lere özel uygulamasını piyasaya sürmeye hazırlandığı bildirildi. Uygulamanın temel amacı X’teki videoları televizyonda izlemek olacak.

X uygulaması akıllı TV’lere geliyor

X CEO’su Elon Musk, bir kullanıcıya verdiği yanıtta yeni akıllı TV uygulamasını gözler önüne serdi. Uygulamanın yakında Samsung ve Amazon Fire TV’ler için kullanıma sunulacağını doğruladı. Raporlar, X’in YouTube’a benzer bir arayüzle bu uygulamayı sunacağını ortaya koydu.

Bu hamle, platformun akıllı TV versiyonu üzerinde bir yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarını yansıtıyor. Geçtiğimiz yıllarda böyle bir uygulama geliştirmek istediklerini söyleyen Musk, platformdaki videoların televizyonlara geleceğinin sinyalini vermişti.

X, Facebook ve YouTube tarafından uygulanan stratejilere benzer şekilde, son birkaç yıldır uzun ve canlı videolara daha fazla öncelik veriyor. Videolar şu anda mobil uygulamanın Keşfet ve ana sayfasında otomatik oynatılıyor.

Öte yandan platformun bir süredir Premium abonelere özel olarak uzun video yükleme izni verdiğini de biliyoruz. 2 saate varan videolar ile Twitter’da yeni bir dönem açıldığını söylemek mümkün.

Akıllı TV uygulaması, kullanıcıların yüzlerce içeriği büyük ekranda izlemelerini daha da kolaylaştıracak. Ancak Musk, videoların AirPlay aracılığıyla veya Xbox/Android TV gibi cihazlardan televizyona aktarılabildiğini de hatırlattı.

LinkedIn, platformuna uygulama içi oyunlar eklemeyi planlıyor

LinkedIn, kullanıcılarının uygulama içinde daha fazla vakit geçirmeleri için bulmaca tabanlı oyunlar sunmaya hazırlanıyor.

Profesyonel iş ağı oluşturma platformu LinkedIn, kullanıcılarının uygulama içinde daha fazla vakit geçirmeleri için bulmaca tabanlı oyunlar sunmaya hazırlanıyor.

Bu kapsamda uygulama araştırmacısı Nima Owji, X'te LinkedIn'in üzerinde çalıştığı oyunlardan bazılarını gösteren bir dizi ekran görüntüsü yayınladı ve LinkedIn de TechCrunch'a yaptığı açıklamada planı doğruladı. LinkedIn sözcüsü, "LinkedIn deneyimine biraz eğlence katmak, ilişkileri derinleştirmek ve sohbet fırsatlarını tetiklemek için bulmaca tabanlı oyunlar eklemeye çalışıyoruz" dedi.

TechCrunch’a göre LinkedIn'in şu ana kadar üzerinde çalıştığı oyunlar arasında "Queens", "Inference" ve "Crossclimb" bulunuyor. LinkedIn, oyunların bazı ekran görüntülerini paylaşsa da ne zaman piyasaya sürüleceğine dair henüz bir zaman çizelgesi açıklamadı.

LinkedIn gibi bir platformun oyun odaklı bir iş yapması ilk etapta ilginç gelse de platformun sahibinin Microsoft olduğunu düşündüğümüzde taşlar yerine oturuyor. Zira Microsoft, Xbox, Activision Blizzard ve ZeniMax gibi oyun platformlarının sahibi ve şirketin son çeyrekte bu işten elde ettiği gelir 7.1 milyar dolar.

LinkedIn'in bu kararı nasıl bir sonuç yaratacak, hep birlikte göreceğiz. 

YouTube’da yapay zekâyla üretilen içeriklere etiket dönemi

YouTube, içerik üreticilerinin yapay zekâ kullanarak oluşturdukları içerikleri belirtmesini istiyor. Buna göre şirket, yeni bir etiketleme aracı eklediğini duyurdu. Bu araç ile içerik üreticiler, kendi videolarında yapay zekâ tarafından üretilen veya sentetik materyaller varsa bunları açıkça belirtecek.

Yeni etiketleme aracı, yükleme ve yayımlama sürecinde görünecek ve içerik üreticilerinin gerçekçi görünen “değiştirilmiş veya yapay” içeriği açıklamasını gerektirecek.

Bu “değiştirilmiş veya yapay içerik”, gerçek bir kişiye yapmadığı bir şeyi söyletmek veya yaptırmak gibi şeyleri, gerçek olay ve yerlerin görüntülerini değiştirmek veya aslında gerçekte olmayan ama son derece gerçekçi gözüken sahneleri içeriyor.

YouTube’un sunduğu bazı örnekler arasında, gerçek bir şehre doğru ilerleyen sahte bir kasırga gösteriliyor veya gerçek bir kişinin bir videoyu anlatması için deepfake sesler kullanılıyor.

Öte yandan güzellik filtreleri, arka plan bulanıklığı gibi özel efektler ve animasyon gibi zaten gerçek olmadığı bariz olan içerikler için açıklama gerekmeyecek.YouTube konuya ilişkin blog yazısında yapay zekâ kullanımına dair etiketlerin sağlık ya da haber gibi hassas konulara dair içeriklerde daha belirgin olacağını ifade ediyor.

TikTok, LIVE Studio ile canlı yayınları bilgisayara taşıyor

TikTok’un yeni ürünü LIVE Studio ile kullanıcılar artık bilgisayarlarından canlı yayın yapabilecek.


Popüler video platformu TikTok, yeni ürünü LIVE Studio’yu kullanıma sundu. Canlı yayın deneyimini bilgisayara taşıyan LIVE Studio ile TikTok hesabına sahip olan kullanıcılar, artık bilgisayarlarından canlı içerik üretebilecek ve paylaşabilecek.

Yalnızca 64 bit Windows 10 veya üstü işletim sistemine sahip bilgisayarlara indirilebilen LIVE Studio, TikTok hesabına sahip olan herkesin canlı yayınlarını bilgisayarlarından daha kolay, özgün ve etkileşimli bir şekilde yapmasını sağlıyor.

Paylaşılan bilgilere göre TikTok kullanıcıları, LIVE Studio’yu kullanarak aynı anda en fazla 10 sahneyi özelleştirebiliyor. Her sahne, farklı kaynaklardan video ve ses almayı sağlıyor. Böylece kullanıcılar Elgato capture kartı gibi cihazlar veya Steam gibi programlar aracılığıyla alınan içerikleri TikTok üzerinde canlı olarak paylaşabiliyor.

LIVE Studio’da kullanıcılar, CANLI yayın ayarları bölümünde yayın başlıklarını, kapak fotoğraflarını ve etiketlerini düzenleyerek potansiyel izleyici kitlesini genişletebiliyor. Ayrıca, LIVE Studio ile ses ve video ayarlarından canlı yayın verilerine kadar birçok detaylı bilgiye ulaşılabiliyor. Multi-guest veya co-host özellikleri kullanılarak LIVE Studio’da birden fazla konuğun katılabildiği interaktif yayınlar gerçekleştirilebiliyor. Bunun yanı sıra, yayın hedefi belirlemek, hem dikey hem de yatay yayın yapmak ve ücretsiz efektleri kullanmak da mümkün.

İzleyicilerden gelen yorumları, hediyeleri ve emojileri görüntüleme imkânı tanıyan canlı sohbet bölümü, kullanıcılara sohbetlerini filtreleme ve düzenleme seçenekleri de sunuyor. LIVE Studio, etkileşimler için çeşitli araçlar sağlayarak içerik üreticilerine daha fazla yaratıcılık imkânı tanıyor.

Meta, Facebook ve Instagram'ın abonelik ücretlerini AB'de yaklaşık yüzde 50 düşürebilir

AB'nin Dijital Piyasalar Yasası'na uyum sağlaması gereken 22 platform arasında Meta'nın da yer aldığını sizlere aktarmıştık. Meta, Dijital Piyasalar Yasası'na (DMA) uyum göstermek için Facebook ve Instagram'ın abonelik ücretlerini yüzde 50 düşürmek durumunda kalabilir. Meta'nın paylaştıklarına göre; bu yeni fiyatlandırma, en düşük aralıkta yer almakta. 

Hatırlarsanız, Meta'nın Facebook ve Instagram için reklamsız ücretli abonelik modelini yayına almaya hazırlandığını sizlerle paylaşmıştık. Ücretsiz kullanıcıların verilerinin, kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için reklamverenlerle paylaşıldığını belirtelim. Meta, veri erişiminden çıkmak isteyen kullanıcıların karşısına abonelik seçeneği ile çıkıyor. 

Paylaşılan bilgilere göre; Meta'nın rekabet ve düzenleme direktörü Tim Lamb, geçtiğimiz günlerde Avrupa Komisyonu'na şirketin bireysel fiyatlandırmadaki abonelik ücretlerini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltabileceğini aktardı.

Meta, abonelik ücretleri için 9,99 euro alırken, yalnızca Avrupa bölgesinde abonelik hizmetlerinden yararlanmayı tercih edenlerden yalnızca 5,99 euro talep edecek. Bununla beraber bu aboneliği tercih eden ek hesaplardan artık 6 euro yerine 4 euro ücret alınacak. 

Eğer Avrupa Komisyonu, veri kullanımını engelleyen abonelik revizyonlarını onaylarsa, söz konusu fiyatlar Avrupa Birliği bölgesine uygulanan yeni abonelik ücretleri olarak karşımıza çıkacak. Öte yandan şu an için abonelik ücretlerinin hayata geçmesi konusunda kesin bir bilgi paylaşılmadı.

YouTube’da kanal üyelerine özel Shorts dönemi başlıyor 

Video paylaşım ve sosyal medya platformu YouTube, kısa video formatı Shorts’un yalnızca kanal üyelerine özel bir sürümünü kullanıma açıyor. İçerik üreticileri ödeme yapan abonelerine özel Shorts içerikler paylaşabilecek.

Ödeme yapan kanal üyelerinin özel emoji, bağlılık rozeti, canlı yayın ve video içerikleri gibi avantajlarına bir yenisi Üyelere Özel Shorts (Members Only Shorts) ile eklenecek.

YouTube’un açıklamasına göre, içerik üreticileri yeni özellikten özel duyurular, ürün indirimleri, sınırlı süreli fırsat duyuruları, soru-cevap, sahne arkası görüntüler ya da gelecekteki içeriklerin duyurusu için yararlanabilecek.

Üyelerine özel Shorts içeriği paylaşmak isteyen bir içerik üreticisinin, yüklemenin ardından görünürlük seçenekleri arasından “yalnızca üyeler” seçeneğini seçmesi gerekecek. İçeriği kanal üyelerinin herkesten önce erişebilmesi için zamanlama yapılabilecek. Ayrıca mevcut bir içerik de üyelere özel olarak ayarlanabilecek.

Üyelere özel Shorts içerikleri Shorts sekmesinde, Abonelikler akışında ve kanallarda yer alacak. İçeriğin üyelere özel olduğu ise yıldız simgesiyle gösterilecek.

YouTube dün paylaştığı duyurusunda Shorts’un günlük ortalama izlenmesinin 70 milyardan fazla olduğunu, YouTube İş Ortağı Programı’ndaki kanalların yüzde 25’inden fazlasının Shorts gelir paylaşımı yoluyla videolardan gelir elde ettiğini açıklamıştı.

LinkedIn’e TikTok benzeri video akışı gelebilir

Geçen günlerde platformda geçirilen zamanı artırmak için LinkedIn’in oyun dünyasına gireceğini sizlere aktarmıştık. LinkedIn şimdi ise, TechCrunch’a yaptığı açıklamada, TikTok benzeri yeni bir kısa biçimli video akışını test ettiğini doğruladı. Bu yeni testle LinkedIn, TikTok’un popülerliğinin artmasının ardından kendi kısa biçimli video akışlarını başlatan Instagram, YouTube, Snapchat ve Netflix gibi çok sayıda popüler uygulamanın arasına katılıyor.

İlk olarak McKinney adlı bir ajansın Strateji Direktörü Austin Null tarafından fark edildi. Null’un LinkedIn paylaşımına göre özellik, Linkedln’in gezinme çubuğuna yeni bir “Video” sekmesiyle birlikte geliyor. Kullanıcılar yeni Video sekmesine tıkladığında, kaydırabilecekleri kısa videolardan oluşan dikey bir akışla karşılaşıyor.

Aktarılan bilgilere göre kullanıcılar bir videoyu beğenebiliyor, yorum yapabiliyor ve başkalarıyla paylaşabiliyor. Linkedln, yeni akışta kullanıcılara gösterilecek videoların nasıl belirleneceğine ilişkin ayrıntıları paylaşmadı. Yeni akış, diğer uygulamalarda gördüğümüz dikey kısa biçimli video akışlarına benziyor, tabii LinkedIn’in akışındaki içerikler kariyer ve profesyonelliğe odaklanıyor.

LinkedIn’de her zaman video yayımlanabiliyor. Ancak bu yeni akışın, insanların hızlı bir şekilde kaydırabileceği kısa videolar sunarak platformdaki etkileşimi ve keşfedilmeyi artırmak için tasarlandığını söyleyebiliriz. LinkedIn’in yeni akışı, içerik üreticilere video içeriklerini paylaşabilecekleri ve potansiyel olarak daha fazla izleyiciye ulaşabilecekleri yeni bir yer sağlayabilir.