Kasım 2023 Trend Raporu

WhatsApp’a yapay zekâ ile sohbet tuşu geliyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, Meta AI adlı yapay zekâ destekli chatbot’unu WhatsApp’a eklemek istiyor. Paylaşılan bilgilere göre, WhatsApp kullanıcıların tek bir tıklamayla yapay zekâ destekli chatbot’la sohbeti hızlı bir şekilde başlatmasına olanak tanıyan küçük bir tuş ekledi.

Yeni yapay zekâ tuşu, Sohbetler sekmesinde yeşil renkli “Yeni Sohbet Başlat” simgesinin üstünde bulunuyor. WABetaInfo’nun belirttiği gibi, yapay zekâ destekli sohbet daha önce, kullanıcıların kişi listesinde bir yerlere gizlenmişti. Yeni kısayola dokununca arkadaşlık, kişiselleştirilmiş öneriler ve eğlenceli etkileşimler sunmak üzere tasarlanmış yapay zekâ destekli bir chatbot başlatılacak.

Bu yeni özelliğin şu anda beta aşamasında olduğunu belirtelim. Android kullanıcıları Google Play Store üzerinden en son WhatsApp Beta sürümünü indirerek bu özelliğe erişebilir. Hâlâ beta aşamasında olmasına rağmen, WhatApp’ın yeni yapay zekâ destekli chatbot’unun tam olarak kullanıma sunulması çok uzak değil.

instagram

Youtube artık reklam engelleyicileri resmen yasakladı!

YouTube, reklam engelleyicilere karşı mücadelesinde kararlı bir adım atarak, platformda kullanılmalarını önlemek için küresel bir politika uygulamaya başladı. YouTube’da video izlerken bir reklam engelleyici kullanmaya çalışan kullanıcılar, artık video oynatıcıda reklam engelleyicilerin platformun Hizmet Koşullarını ihlal ettiğini belirten bir mesajla karşılaşacak. Video izlemeye devam edebilmek için, kullanıcıların youtube.com için reklam engelleyicilerini devre dışı bırakmaları gerekiyor.

Bu işlem için AdBlock, Adblock Plus ve uBlock Origin gibi popüler uzantılar için ayrıntılı talimatlar verildi. Alternatif olarak YouTube, kullanıcıları reklamsız bir izleme deneyimi sunan YouTube Premium’a abone olmaya da teşvik ediyor. Temmuz ayında yapılan fiyat ayarlamasının ardından ABD’de aylık 29,99 TL (veya yıllık 299,90 TL) olarak fiyatlandırılan abonelik hizmeti, aylık 59,90 TL’lik beş üyeye kadar aile planı ve aylık 19,49 TL’lik öğrenci fiyatlandırma katmanı dahil olmak üzere çeşitli seçenekler sunuyor. Platformun önemli kullanıcı tabanı ve yaygın popülerliği göz önüne alındığında, YouTube’un bu politikayı uygulamasının önemli olduğunu belirtmemiz şart.

Pandeminin yükselen yıldızı Zoom yeniliklere imza atıyor!

Zoom, akıllı yapay zeka asistanıyla farklı bir kimlik kazanıyor. Şirketin akıllı yapay zeka asistanı, AI Companion, yeni özellikleri ve daha fazla desteği kullanıma sundu. Ayrıca daha fazla çalışanın daha üretken olmasına yardımcı olma planlarını açıkladı.

Araç, şu anda bir milyon toplantıyı özetlediğini gururla ilan etti. Bu durumu ilan ettiği duyuruda, görüntülü arama şirketi artık 32 yeni dili destekleyeceğini belirtti. Ayrıca bunların genel kullanıma sunulmadan önce ön izleme olarak başlatılacağını söyledi. AI Companion kullanıcıları artık toplantı içi soruları yeni dillerde görebilecek. Tam özetten önce kısa toplantı özeti özetleri alabilecek.

Güncellemelerin Kasım ayında yayınlanması planlanıyor. Zoom kullanıcıları bun imkanlardan ücretsiz olarak faydalanacak. 

meta

X, "Circles" özelliğini resmen sonlandırdı.

Circles, gönderilerinizi tüm takipçileriniz yerine sınırlı bir grup insanla paylaşmanızı sağlıyordu. X, Circles özelliğini resmi olarak sonlandırdı.

Twitter, henüz X'e dönüşmemişken 2022'nin Ağustos ayında Circles özelliğini yayına aldı. O dönemde Elon Musk'ın henüz şirketin resmi sahibi olmadığını da hatırlatalım.

Instagram'ın "Yakın Arkadaşlar" özelliğine benzerliğiyle dikkat çeken Circles bir süre sonra problemlerle gündeme gelmeye başladı. Nisan ayında, Circles için tasarlanan bazı gönderiler platformda herkese açık şekilde görülmeye başladı; bu durum, bir gönderinin yalnızca kendi seçtikleri kitle tarafından görülmesini isteyen kullanıcıları zor durumda bıraktı. 

Şirket, belirtilen son tarihten sonra da insanların geçmiş Circles gönderilerine bakmalarına izin vereceğini açıklamıştı. Yani o gönderilerin silinmesi gibi bir durum söz konusu olmayacak. Bunlara ek olarak X'in bu özelliği neden sonlandırdığı konusunda herhangi bir bilgi paylaşılmadığını da ekleyelim.

Linkedin 1 milyar üyeye ulaştı. 

Microsoft’un sahibi olduğu sosyal medya platformu Linkedin, 1 milyar üye barajını aştığını açıkladı. Son zamanlarda otomatik işe alım mesajı, iş tanıtımı ve yapay zekâ destekli profil yazma önerileri gibi araçlara odaklanan platform, yeni bir yapay zekâ aracı daha tanıttı.

LinkedIn’in duyurduğu yenilik, yapay zekâ destekli bir chatbot ile kullanıcıların iş arama sürecini ve belirli bir işe başvurmak için zamanlarını harcamaya değip değmeyeceğini tespit etmelerini kolaylaştırmayı amaçlıyor.

GPT-4 destekli chatbot dün itibarıyla bazı Premium kullanıcılarıyla buluştu. Kullanıcılar, karşılaştıkları ilana uygun olup olmadıkları, kendilerini en iyi nasıl tanıtabilecekleri ya da o şirkette kimlerin çalıştığı gibi soruların yanıtlarını yapay zekâ destekli chatbot yardımıyla netleştirebilecek. Chatbot, adaya başvuru sürecinde dezavantaj yaratan noktaları da tespit edebilecek.

Facebook’tan içerik üreticiler için yeni araçlar.

Meta, Facebook’taki içerik üreticilerine platformdaki farklı Reels’ların birbirlerine karşı nasıl performans gösterdiğini test etme özelliği de dahil olmak üzere, bir dizi yeni içerik oluşturma aracı getiriyor. Bu araçlar arasında en dikkat çekici olanı ise Reels A/B test aracı.

Reels A/B test aracı ile içerik üreticiler tek bir video için en fazla dört adet önizleme görseli veya açıklama metni belirleyebilecek. Özelliğin görsellerine göre, içerik üreticisinin hedef kitlesinin farklı gruplarına 30 dakika boyunca farklı versiyonlar gösterilecek. Test süresinin sonunda, en çok oynatılan versiyon kazanacak ve değiştirilmediği sürece içerik üreticisinin profilinde görünecek.

Bu özelliğin şimdilik mobil cihazlarda mevcut olduğunu belirtelim.  Meta ayrıca içerik yönetimini biraz daha kolaylaştırabilecek birkaç özelliği de duyurdu. İçerik üreticileri, profesyonel kontrol panelinde artık tüm gönderilerinin nasıl performans gösterdiğini görebilecek ve profilinden gönderileri gizleme veya çöp kutusuna taşıma gibi işlemler gerçekleştirebilecek. Üreticiler ayrıca içeriklerinin Facebook’taki performansına ilişkin daha fazla veri elde edecek.

YouTube'dan iki yapay zeka özelliği: Video hakkında soru sorma ve yorum özetleme.

YouTube, videolar hakkında soru sorma ve yorumları keşfetme imkanı sunan yeni yapay zeka özelliklerini test ediyor.

Bu sayede artık videolar hakkında soru sormak ve yorumları daha kolay keşfetmek mümkün olacak. Yani kullanıcılar, izledikleri videolarla ilgili sorular sorabilecek ya da önerilen konulara erişebilecek.

Video sayfasında bulunan yeni bir "Sor" düğmesi, içerik hakkında daha fazla bilgi edinmek için yapay zeka ile etkileşime girilmesine olanak tanıyacak.  Bu etkileşim sırasında, YouTube kullanıcı tercihlerini ve geri bildirimleri toplayacak. Elde edilen veriler, hizmetlerin geliştirilmesi için kullanılacak ve 30 gün sonra silinecek.

Yetkililer, toplanan verilerin reklam amaçlı kullanılmayacağını belirterek bu durumda bir değişiklik olması halinde kullanıcılara bu durumu net bir şekilde iletileceklerini açıkladı. Yeni özellik şu an sınırlı sayıda kullanıcı için aktif hale getirildi. ABD'de İngilizce içeriklere erişimi olan YouTube Premium aboneleri ise yakın zamanda bu özelliği deneyimleyebilecek.

WhatsApp Durum kısmında reklam gösterebilir.

Kullanıcılarına reklam göstereceğine dair zaman zaman söylentiler çıkan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’tan konu hakkında yeni bir açıklama geldi. Buna göre, uygulamanın hikâye özelliği Durum’da ve kanallarda reklam gösterimi gündeme gelebilir.

TechCrunch’ın haberine göre, WhatsApp Başkanı Will Cathcart Brezilya medyasına verdiği röportajda WhatsApp’ın mesajlaşma kısmında reklam gösterme gibi bir planın söz konusu olmadığını ancak başka yerlerde reklam gösterilebileceğini söyledi. Mesajlaşma kısmında reklam göstermenin doğru bir model olmayacağını söyleyerek bu kısma reklam alınmayacağının bir kez daha altını çizen Cathcart, kanalların insanlardan abonelik ücreti alabileceğini, ücretli abonelere özel olmayı seçebileceğini ya da kanal sahiplerinin kanallarını tanıtmak isteyebileceğini ifade etti.

Meta’dan siyasi reklamlarda yapay zekâ kararı. 

Instagram ve Facebook’un çatı şirketi Meta, platformlarında seçim, siyaset ya da toplumsal konularla ilgili yayınlanan reklamlarda yapay zekâ kullanımına ilişkin yeni bir karar aldı. Söz konusu reklamlar yapay zekâyla oluşturulmuş ya da şekillendirilmişse, reklamlarda bu işleme dair açıklamaya yer verilmesi gerekecek.

2024 itibarıyla geçerli olacak karara göre, reklamın fotorealistik bir görsel, video ya da gerçekçi sesler içermesi durumunda reklam verenlerin bu duruma ilişkin uyarı yapmaları zorunlu olacak. Bir kişinin yapmadığı şeyleri yaparken ya da söylemediklerini söylerken görünmesi için oluşturulan ya da manipüle edilen reklamlarda zorunlu açıklama yer alacak.

Deepfake ile mücadele kapsamında harekete geçen Meta’nın açıklamayı zorunlu kılacağı diğer örnekler arasında gerçekte var olmayan fotorealistik kişileri ya da gerçek olayların görüntülerinin değiştirilmesi de dahil aslında hiç gerçekleşmemiş olaylara yer verilen reklamlar da bulunuyor.

Threads gönderilerini Facebook ve Instagram'da gizlemek mümkün hale geldi.

Meta’nın Twitter'a (şimdiki adıyla X) alternatif olarak geliştirdiği Threads, kullanıma sunulduğu ilk anda oldukça dikkat çekmişti. Ancak ilerleyen dönemde gerek uygulamadaki eksiklikler gerekse platformdaki kitlenin Instagram'dan gelen kişilerden oluşması birçok kişiyi Threads'i kullanmamaya itti.

Şimdi ise birçok Threads kullanıcısı, Instagram hesabı silinmeden Threads hesabını sileceği günü bekliyor. Ancak onun öncesinde platforma gelen yeni özellik, Threads gönderilerinin Facebook ve Instagram'da gizlenmesini mümkün hale getiriyor. 

Meta CEO'su Mark Zuckerberg geçen ay Threads'in şu anda neredeyse 100 milyon aylık kullanıcısı olduğunu söyledi. Bu sayı, Elon Musk'ın kısa bir süre önce X'in sahip olduğunu iddia ettiği yarım milyardan fazla aylık kullanıcının gerisinde, ancak Threads oldukça yeni bir platform. Fakat yine de bu kullanıcıların birçoğu, ikinci paragrafta bahsettiğimiz nedenden ötürü, yani Instagram hesabı ile Threads hesabının entegre olması ve Threads hesabı silinirse Instagram hesabı da silineceği için üyeliklerini sonlandıramıyorlar. Bu özellik aktif edilirse platformda kalacak kişi sayısı Threads'in gerçekte ne kadar popüler olduğunu bizlere gösterecek.

Spotify’ın TV uygulamasının tasarımı yenilendi.

Spotify, yeniden tasarlanmış TV uygulamasını kullanıma sunarak kullanıcılarının dinlemek istediğini bulmasını daha da kolaylaştırıyor. Yeni uygulama, telefon veya masaüstü uygulamasıyla daha uyumlu görünüyor.

Spotify’ın TV uygulamasının yenilenmiş hali mobil ve masaüstü cihaz versiyonuna oldukça benziyor. Yeni güncellemeyle birlikte ana sayfada bir “Şimdi Yürütülüyor Görünümü” bulunacak ve en son oynatılan içeriğe kısayollar eklenecek. TV uygulaması aynı zamanda kullanıcıların mobil uygulamada bulabileceklerine benzer şekilde ana ekrandaki dinleme geçmişine göre yeni şarkılar ve podcast’ler önerecek.

TV uygulamasının ana sayfasında artık farklı Spotify hesapları arasında daha kolay geçiş yapılabilecek. En son aktif olan profil her zaman ekranın sağ üst köşesinde görünecek.

Instagram’ın yakın arkadaşlar özelliği, Reels ve gönderilere geldi.

Instagram, Yakın Arkadaşlar özelliğini Hikâyeler ve Notlardan, standart gönderilere ve Reels’lara kadar genişletiyor. Kullanıcılar artık, tüm takipçileri yerine sadece seçtiği kişilerle Reels ve gönderilerini paylaşabilecek.

Bir gönderiyi veya Reels’ı sadece yakın arkadaşlarla sınırlamak oldukça basit. Kullanıcıların gönderiyi paylaşırken Audience (Hedef Kitle) seçeneğinden Close Friends’i (Yakın Arkadaşlar) seçmesi, ardından her zaman olduğu gibi paylaş butonuna basması yeterli.

Yakın arkadaşlar özelliğinde, tıpkı Hikâyelerde olduğu gibi gönderi veya Reels’ta da yeşil bir yıldız simgesi olacak. Böylece kullanıcı, başka bir hesapta yakın arkadaşlar listesine dahil edilmişse gönderiler ve Reels’ta bunu anlayacak.

Yakın Arkadaşlar listesinin, Hikâye, Reels ve gönderiler gibi tüm Instagram özelliklerinde aynı grup insandan oluşacağını belirtelim.

WhatsApp’a sesli sohbet özelliği geliyor.

Şirket Pazartesi günü yaptığı açıklamada, WhatsApp’ın büyük gruplar için Discord benzeri yeni bir sesli sohbet özelliğini kullanıma sunduğunu duyurdu. Yeni özellik, klasik WhatsApp sesli aramalarından farklı olarak sohbet içinde yer alacak ve herhangi bir zil sesi olmadan başlatılabilecek şekilde tasarlandı.

Sesli sohbet özelliği, kullanıcıların sohbete katılanlarla konuşmasına, katılmayanlarla ise grupta mesajlaşmaya devam edebilmesine olanak tanıyacak. Kullanıcılar sohbetin üst kısmındaki arama kontrollerine tıklayarak sesli sohbetten ayrılmasına gerek kalmadan grubun sesini hızlı bir şekilde açıp kapatabilecek veya gruba mesaj gönderebilecek.

WhatsApp, 33 ve daha fazla kişiden oluşan büyük grup sohbetlerinde önümüzdeki haftalarda dünya çapında kullanıma sunulacak sesli sohbetleri varsayılan olarak uçtan uca şifrelemeyle koruduğunu belirtiyor.

YouTube içi oyun testlerine Türkiye’de de başlandı.

YouTube, kullanıcıların platform içinde daha fazla vakit geçirmesini istiyor, bu konudaki en son çalışmalar arasında oyunlar yer alıyor.

İşte bu yurt dışında bir süredir açık olan altyapı artık Türkiye’de de denenebiliyor, “Premium” aboneleri için sunulan ve yükleme gerektirmeyen oyunlara sayfadan ulaşabiliyor. Şimdilik 28 Mart tarihine kadar katılım sağlanabildiği belirtilen oyun altyapısı için, “Nasıl kullanılır?” sorusuna resmi olarak şu cevap veriliyor: “Ana ekranı aşağı kaydırarak “Hazır Oyunlar” rafını bulun veya Keşfet menüsündeki “Hazır Oyunlar” bağlantısını tıklayın. Android, iOS ve masaüstü web’de kullanılabilir.” 18 Kasım itibarıyla YouTube tarafından kişilere altı farklı basit oyun sunuluyor, bunun zamanla artması bekleniyor.

X'in iş ilanı platformu yayına alındı.

X’in gözünü LinkedIn'e diktiği bir süredir konuşuluyordu. Platform, iş ağı için olmasa da iş ilanları için kullanıcılarına yeni özellikler sunmaya hazırlanıyor ve bu nedenle kullanıcılarının iş, eğitim ve biyometrik verilerini topluyordu. X'in iş ve eğitim verilerinin toplanmasının ana nedeni ise kullanıcılara potansiyel iş fırsatlarının sunulabilmesi olarak açıklanmıştı.

Şimdi ise X'in beklenen iş ilanı platformu web üzerinden kullanıma açıldı. 

İş arama özelliği, Elon Musk tarafından yönetilenler de dahil olmak üzere çok sayıda teknoloji şirketindeki açık pozisyonlarla doldurulmuş görünüyor. Platforma girip bir iş ismi ve lokasyon seçerek çeşitli içeriklere ulaşmak mümkün. Türkiye odağında ise iş ilanlarının sayısının yüksek olduğu söylenemez. Mevcut bir iş ilanına başvuru için tıklandığında, başvuruyu henüz X üzerinden yapmak mümkün olmuyor. Genellikle ya şirketlerin kendi başvuru sayfalarına ya da üçüncü taraf platformlara yönlendiriliyorsunuz. Ancak muhtemelen ilerleyen dönemde Elon Musk buna da bir alternatif geliştirecektir. 

Instagram, beklenen özelliğe kavuştu! Artık daha kolay.

Instagram kullanıcıları, artık üçüncü taraf uygulamalara başvurmaya gerek kalmadan Reels videolarını tek bir dokunuş ile kolayca indirebilir. Instagram Yöneticisi Adam Mosseri tarafından duyurulan bu yenilik, kullanıcılardan beğeni topladı.

Aktarılan bilgilere göre kullanıcılar, yalnızca herkese açık hesapların Reels videolarını indirebiliyor. Bu özellik gizli hesaplarda devre dışı kalıyor. Buna ek olarak herkese açık hesaplar da dilerlerse video indirmeyi devre dışı bırakabilirler.  Peki yeni gelen özellik ile Instagram Video indirme nasıl yapılır?

  1. Adım: Reels videosunda olduğunuz sırada paylaşma anlamına gelen kağıt uçak simgesine dokunun.
  2. Adım: Açılan pencerede alt kısımda yer alan yana doğru kayabilen butonlar arasından “İndir” seçeneğine dokunun.
  3. Adım: Videonun galerinize kaydedilmesini bekleyin. İşte bu kadar!

WhatsApp Web’den kaldırılan kullanışlı özellik geri geliyor!

WhatsApp, kullanıcıların otomatik olarak silinmeden önce yalnızca bir kez görüntülenebilen fotoğraf ve videolar göndermesine olanak tanıyan “bir kez görüntüle” özelliğini masaüstü ve web sürümlerinde yeniden sunmaya hazırlanıyor. Bu hamle, geçen yıl masaüstü ve web uygulamalarından fotoğraf ve videoları bir kez görüntüleme özelliğinin kaldırılması yönünde alınan ve kullanıcıların bazı memnuniyetsizlikleriyle karşılanan kararın ardından geldi.

Ancak son gelişmeler bu kararın tersine çevrilebileceğini gösteriyor. WABetaInfo’nun haberine göre WhatsApp, masaüstü (Windows, MacOS) ve web istemcilerinde “bir kez görüntüle” özelliğinin yeniden kullanıma sunulmasını test ediyor. Bazı beta test kullanıcılarının geçtiğimiz haftalarda tek seferlik görüntüleme özelliğiyle fotoğraf ve video gönderme seçeneğini gözlemlemesi, özelliğin yakında bu platformlara geri dönebileceğini gösteriyor.