Haziran 2024 Trend Raporu

TikTok’un Instagram’a Karşı Geliştirdiği Yeni Rakibi Whee

Instagram Reels videolarıyla TikTok’a benzemeye başlamıştı, TikTok ise Yeni kullanıma sunduğu Whee ile Instagram olmaya çalışıyor.


Whee’de Instagrama benzer ögeler bulunmaktadır. Kullanıcıların fotoğraflarını paylaşabildiği, farklı kişilerle mesajlaşabildiği platformdur. Whee bazı ülkelerde kullanıma sunuldu ve bu ülkelerin içinde Türkiye de bulunmakta. Türkiye’de kullanıma başladığında Android kullanıcılarının indirme sayısı 10 binin biraz üzerinde. Ancak iOS kullanıcıları ise 13 bin indirmelerle App Store’un en iyi 500 sosyal medya kategorisinde yer alamayı başaramadı. Android kullanıcıları sayesinde ülkemiz, Whee uygulaması en çok indirilen 2 bin 200 indirme ile ikinci oldu. Birinci sırada yer alan ülke ise 2 bin 400 indirme ile Malezya’dır.

Whee uygulaması Apple arama motoru reklamını yapmadığını belirtmiştir. Whee’nin ana firması olan ByteDance bu konu ile nasıl bir strateji yapacak merak edildi.

Whee uygulaması sessiz bir şekilde piyasa çıkış yaptı buda tıpkı Pinterest gibi fotoğraf paylaşım platformu gibi olabilir. Ancak şimdi Pinterest milyonlarca kullanıcıya sahip oldu.

OpenAI'ın Sora Aracıyla Yapılan İlk Reklam Yayımlandı

Dünyaca ünlü oyuncak mağazası zinciri Toys R Us, OpenAI'ın Sora aracıyla oluşturduğu reklamı yayımladı.


Yapay zekâ teknolojilerini artık pazarlama faaliyetlerinde daha sık görüyoruz ve gelecekte de daha fazla göreceğiz. OpenAI'ın henüz kamuya açık olmayan video oluşturma aracı Sora ile üretilen ilk reklam da bu açıdan önemli bir değişiklik olarak karşımıza çıkıyor. 

Native Foreign adlı reklam ajansı tarafından geliştirilen reklamda firmanın kurucusu Charles Lazarus'un Toys R Us'ı kuruş hikâyesini anlattı. Reklamda yapay zekâ ile genç Lazarus'u ve markanın maskotu olan Zürafa Geoffrey'i görüyoruz. 

Toys R Us'tan yapılan açıklamada reklamın yapımcılığını Toys R Us Stüdyosu Başkanı Kim Miller Olko üstlendi ve yönetmenliğini de Native Foreign kurucusu ve kreatif direktörü Nik Kleverov üstlendi. 2024 Cannes Lions Festivali'nde yayımlanan reklamın birkaç haftalık bir çalışma ile oluşturulduğu belirtildi. 

Open AI, Sora adlı yapay zekâ aracını geçtiğimiz şubat ayında az sayıda içerik üreticisine ve firmaya açmıştı. Sora'ya erişim hâlâ kamuya kapalı ve firma, "kırmızı-takım" çalışmaları yapmaya devam ettiklerini belirtiyor. Bu özelliğin kamuya açılmadan önce olası açıkları incelenecek ve geri bildirimler yapılacak. 

OpenAI, daha önce de metinden video oluşturma aracını film yapımcılarının karşısına çıkarmıştı. 2024 Tribeca Film Festivali'nde de sadece Sora ile üretilmiş olan kısa filmler yayımlanmıştı. 

instagram

X, aktif olmayan kullanıcı adlarını 50 bin dolara satıyor

X (Twitter), platform üzerinde aktif olarak kullanılmayan kullanıcı adlarını satmak için bir pazaryeri oluşturma hazırlığında. HandleTeam olarak bilinen iç grup, aktif olmayan kullanıcı adlarını satışa sunmayı planlıyor. Şu anki satışlar, e-posta yoluyla potansiyel alıcılara sabit ücret talep edilerek yapılıyor.

X, kullanılmayan durumdaki Twitter hesaplarını 50 bin dolar karşılığında satmaya başladı. Forbes’un haberine göre şirketin web sitesi hala “şu anda aktif olmayan kullanıcı adlarını yayınlayamayacağını” belirtse de, HandleTeam olarak bilinen bir iç grubun kullanılmayan kullanıcı adları için bir pazaryeri üzerinde çalışmaya başladığı bildirildi.

Mevcut satışlar ise sabit ücret talep eden potansiyel alıcılara e-posta yoluyla yapılan talepler yoluyla gerçekleşti.

DemandSage, 2023 yılı itibariyle platformda yalnızca 1,3 milyar Twitter hesabı olduğunu ve bunların yalnızca 237,8 milyonunun günlük olarak aktif olduğunu belirtiyor.

meta

Facebook, kaybettiği gençleri kazanmak için düğmeye bastı

Son yıllarda genç kullanıcılarını büyük hızla kaybeden Facebook, kaybettiği bu kitleyi kazanmak için yeni planlarını duyurdu. Bu planların başrolünde ise, yine yapay zeka var.


Meta’nın Facebook yöneticisi Tom Alison, Facebook’un önümüzdeki 20 yıl için genç yetişkinlere odaklandığını ve yapay zeka yeteneklerini genişlettiğini anlatan bir blog yazısı paylaştı. Facebook’u herkes kullanabiliyor olsa da, artık 20 yaşında olan sosyal ağ devi, platformu 18 ila 29 yaş arası kullanıcılar için optimize etmeye çalışıyor. Zira platform, uzun zamandır gençleri kaybetmesi ile gündeme geliyor.

Genç yetişkinleri tekrar Facebook'a çekme çalışmalarının arasında AI yeteneklerinin genişletilmesi, videoların keşfedilmesini kolaylaştırma ve platformdaki içerik oluşturucular için parasal fırsatlar sunmak gibi pek çok farklı alan bulunuyor. Alison, günlük aktif kullanıcılar arasında 40 milyondan fazla ABD’li/Kanadalı genç yetişkin ile platformdaki genç yetişkinlerin kullanıcı katılımının son üç yılın en yüksek seviyesinde olduğunu yazdı.

ABD ve Kanada’da her gün aktif olan dört genç yetişkin kullanıcıdan yaklaşık biri Facebook Marketplace’i kullanıyor. Facebook Dating’in günlük aktif kullanıcı sayısında yıldan yıla %20’den fazla istikrarlı bir büyüme görüldü ve her ay 1,8 milyardan fazla kullanıcı Facebook gruplarına katılıyor.

Facebook, genç yetişkinlere hayatlarında büyük değişikliklerin yaşandığı bu dönemde, kendi ilgi alanlarındaki Reels ve Gruplara ulaşmanın yanı sıra mobilya satın almaktan iş veya daire aramaya kadar her alanda bağlantı kurmalarına ve çözüm bulmalarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Meta, “büyük veri kümelerinden kolayca öğrenebilen” ve Facebook Reels’te içerik önerebilen yeni yapay zeka modelini test ederken “önemli gelişmeler” yapıldığını belirtiyor. Kısa bir süre önce güncellenen video oynatıcısı, özel olarak popülerleşen Reels formatına odaklanarak, her uzunlukta daha ilgili video önerileri sunuyor. Meta, “büyük veri kümelerinden kolayca öğrenebilen” ve Facebook Reels’te içerik önerebilen yeni yapay zeka modelini test ederken “önemli gelişmeler” yapıldığını belirtiyor. Kısa bir süre önce güncellenen video oynatıcısı, özel olarak popülerleşen Reels formatına odaklanarak, her uzunlukta daha ilgili video önerileri sunuyor.

Instagram'a "Atlanamayan Reklamlar" Geliyor!

Instagram, "Reklam Arası" olarak isimlendirdiği yeni bir özelliği test etmeye başladı. Bu özellik, kullanıcılara atlanamayan reklamlar gösteriyor. Bu reklamların süresi ise 3 ila 5 saniye arasında değişiyor.

Dünyanın en popüler sosyal medya platformlarından Instagram, kullanıcıların tepkisini çekecek yeni bir özelliği test etmeye başladı. "Reklam Arası" olarak isimlendirilen bu özellik, kullanıcıların Instagram'da gezinirken atlanamayan reklamlar görmesine yol açıyor. Bu reklamların uzunluğu 3 ila 5 saniye arasında değişiyor.

Meta'nın "Instagram'da reklam göstermenin yeni bir yolu" olarak tanımladığı Reklam Arası özelliği, aslında pek çok uygulamada gördüğümüz reklamlar gibi çalışıyor. Reklam Arası özelliği kapsamında aniden karşımıza çıkan reklamları atlayamıyoruz. Tıpkı diğer uygulamalarda olduğu gibi Instagram da reklamı atlamak için kaç saniye kaldığını gösterecek.

Instagram'ın henüz test aşamasında olan Reklam Arası özelliği, bazı kullanıcıları rahatsız etmiş durumda. Başta Reddit olmak üzere sosyal ağlarda paylaşım yapan kullanıcılar, bu özelliği rahatsız edici bulduklarını söylüyorlar. Bazıları ise sırf bu özellik yüzünden Instagram'ı bırakabileceklerini ifade ediyorlar.

Instagram'ın test aşamasında olan özelliğinin tüm kullanıcılara ulaşıp ulaşmayacağı belli değil. Ayrıca bu özelliğin kullanıcıları ne kadar darlayacağı da belli değil. Bakalım Instagram kullanıcıları, gelecekte ne ile karşılaşacaklar...

LinkedIn'in Yapay Zekâ Aracı, Kullanıcılar İçin Özgeçmiş Yazacak

Geçen yıldan bu yana yapay zekâ araçlarını sistemine entegre etmeye çalışan LinkedIn, iddiaları özellikler getiriyor.


Profesyonellerin platformu olarak karşımıza çıkan LinkedIn, yapay zekâ destekli araçlar geliştirmek için kolları sıvadı. Platform şimdi de durumunu #OpentoWork olarak belirlemiş olan premium kullanıcıları için yeni yapay zekâ özellikleri devreye alıyor. Bu özelliklerle birlikte LinkedIn'in aracı, yapay zekâ destekli ön yazılar, kişiselleştirilmiş özgeçmiş, sohbet bazlı iş aramaları gibi bir dizi yeni yeteneklere kavuşuyor. 

Bu değişiklikler ile birlikte LinkedIn, iş aramanın sıkıcı kısmı olan ön yazı oluşturma, CV yazmave özelleştirme gibi kısımları daha kolay hâle getirecek. Yeni sistemde ayrıca komutlar vererek, sohbet eder gibi iş aramak da mümkün olacak. Örneğin "Bana uzaktan çalışabileceğim, aylık maaşı 200 bin lira olan bir iş bul." dediğimizde bize uygun alternatifler buluyor. 

LinkedIn'in yeni araçları için önizlemesi de paylaşılmaya başlandı. Ön yazı oluşturma aracı, profilden aldığı bilgileri toplayıp bu bilgilere göre bir metin oluşturuyor. Ayrıca bu aracın diğer modellerden daha organik yazılar oluşturduğu belirtiliyor. Özellikle birçok şirketin başvuruları elemek için yapay zekâ yazılımlarını kullandığımızı düşündüğümüzde bu araç, daha kullanışlı bir alternatif olabilir. 

LinkedIn'in bu araçları henüz erken aşamalarda ve nihai versiyonunu görmemize daha zaman var. İleride bu araçlar sayesinde iş başvurusu süreçleri daha fazla otomatikleşebilir. LinkedIn ürün yöneticisi Rohan Rajiv"Bir sonraki ufuk, bunu benim için yapabilir misin olacak," diyor. "İnsanların bunu bir ajanstan bakış açısıyla düşünebileceğini ve işleri halletmekte yardımcı olabileceğini hayal edebilirsiniz." ifadesini kullandı.

Instagram, yakın arkadaşlar için canlı yayın özelliğini kullanıma sunuyor

Bu yeni özellikle, Instagram kullanıcıları hesaplarını açık tuttuklarında herkesin görmesine izin vermeden özel bir canlı yayın yapabilecekler.


Instagram’ın kaydırarak geçilemeyen reklamları test ettiğini geçen haziran ayında sizlere akatrmıştık. Şirket, şimdi de yeni bir haberle daha gündeme geldi.

Instagram, kullanıcıların daha özel ve sınırlı bir grupla paylaşım yapabilmesi için yeni bir özellik başlattı. Artık kullanıcılar, sadece belirledikleri yakın arkadaşlarıyla paylaşılan canlı yayınlar düzenleyebilecekler.

Bu yeni özellikle, Instagram kullanıcıları hesaplarını açık tuttuklarında herkesin görmesine izin vermeden özel bir canlı yayın yapabilecekler. Eğer hesapları gizli ise, yayın sadece tüm takipçilerine değil, yalnızca seçtikleri yakın arkadaşlarına açık olacak. Ayrıca canlı yayına katılabilecek kişi sayısı da kullanıcıyla birlikte en fazla üç kişi olarak belirlenmiş.


Bu özellikle Instagram, kullanıcıların daha samimi içerikler paylaşmalarını sağlamayı hedefliyor. Örneğin; bir kullanıcı moda veya güzellik önerilerini sadece yakın arkadaşlarıyla paylaşabiliyor veya bir grup arkadaşıyla birlikte ders çalışma oturumu düzenleyebiliyor.

Instagram'ın bu hamlesi, platformun genel kullanımını daha kişisel ve güvenli hale getirme çabalarının bir parçası olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda yapılan güncellemelerle birlikte, kullanıcılar zaten gönderilerini yalnızca yakın arkadaşlarına gösterme veya sadece yakın arkadaşlarından gelen etkileşimleri filtreleme gibi seçeneklere sahipti.

Bu yeni özellikle birlikte Instagram, daha küçük ve daha özel bir kitleyle iletişim kurmanın önemini vurguluyor ve kullanıcıların güvenilir çevreleriyle daha samimi bir şekilde etkileşimde bulunmasına olanak tanıyor.

ChatGPT, Tam Bir Sesli Asistana Dönüşüyor! Artık Başka Uygulamaları Kullanırken de Sohbet Botuyla Konuşabileceksiniz

ChatGPT’nin iOS sürümüne gelen bir güncelleme, kullanıcıların başka uygulamaları kullanırken sohbet botuyla konuşmalarına devam etmelerini sağlıyor.


Artık birçok insan farklı amaçlar için OpenAI’ın sohbet botu ChatGPT’yikullanıyorlar. Tabii ki en çok mobil uygulama tercih ediliyor. Bu nedenle de şirketten düzenli olarak uygulamadaki kullanıcı deneyimini iyileştirmeye yönelik hamleler görüyoruz. Yeni gelen bir güncelleme de uygulamada şimdiye kadar olmayan bir özelliğin ChatGPT’ye eklendiğini gösteriyor.

Değişiklik, ChatGPT’nin iOS  sürümünde yapıldı. Yani İphone kullanıcıları tarafından erişilebilir durumda. Yeni özelliğin amacı, telefonunuzda farklı işler yaparken ChatGPT’yle konuşmanızı devam etmeyi sağlamak.

Güncellemeyle birlikte iPhone’daki ChatGPT kullanıcıları, sesli modu başka uygulamalara girdiklerinde de kullanmaya devam edebiliyorlar. Yani siz telefonunuzda başka şeyler yaparken sohbet botu size seli yanıtlar vermeye devam ediyor.


Bu özellik, ChatGPT’yi cihazınızdaki dijital asistan olmaya biraz daha yaklaştırmış durumda demek yanlış olmaz. Artık başka şeylerle uğraşırken ondan yardım alabileceksiniz. Özellikle daha gelişmiş olan yeni sesli mod sunulduğunda çok yararlı olacaktır. Yeni modun sadece ücretli abonelere geleceğini belirtelim. Diğer kullanıcılar şu anki versiyonu kullanmaya devam edecek. Eskisi de olsa yenisi de olsa bu tarz bir özellik kullanıcıların çok işine yarayacaktır.

Apple, iOS 18’le birlikte iPhone’lara yapay zekâ getirecek. Bunlardan biri de Siri olacak. Şirket, Siri’ye çağ atlatmayı planlıyor. OpenAI’la bir anlaşma yapmak istediği de bilgiler arasında. Eğer pazartesi günkü etkinlikte bu duyuru yapılırsa Siri’nin ChatGPT’den güç aldığını görebiliriz. Böyle bir durumda iPhone’ların sesli asistanı büyük seviye atlayacaktır.