Ekim 2023 Trend Raporu

Instagram, Hikayeler için yeni bir altyapı test ediyor.

Instagram uygulamasında çok uzun zamandır kişilerin sadece “yakın arkadaş” olarak belirlediği kişilerin görebileceği hikayeler paylaşmasına imkan tanınıyor. Bu özellik çok seviliyor çünkü zaman zaman bazı paylaşımların tüm takipçiler tarafından görülmesi istenmeyebiliyor. Platformun başındaki isim Adam Mosseri’ye göre bu altyapıda bir güncellemeye gidilecek, kişiler yakında farklı listeler oluşturabilecek. Bu sayede bir hikayenin sadece “A” grubundakiler, bir hikayenin sadece “B” grubundakiler, bir hikayenin ise sadece “C” grubundaki kişiler tarafından görülmesi sağlanabilecek. Bu arada “yakın arkadaş” altyapısı yakında normal “post” paylaşımları için de sunulacak. Şu an aktif olarak bazı kişilerin test edebildiği özellik, atılan normal paylaşımları sadece “yakın arkadaş” olarak seçilen kişilere gösterecek. Bu sayede sadece yakın arkadaşlar arasında bir içerik akışı oluşturulabilecek, bu özel paylaşımlar (Fotoğraf, Reels ya da normal video) öneri algoritması tarafından kullanılmayacak.

instagram

Elon Musk’a şok dava: X yeniden isim mi değiştiriyor?

Twitter’ı satın aldığı andan itibaren platform üzerinde birçok değişiklik yapmayı planlayan Elon Musk, yine şaşırtmadı. Son olarak platformun ismini ve logosunu değiştirmesiyle gündemde bomba etkisi yaratan CEO, dava edildi.

Bunun sebebinin ise önceden 1000’e yakın markanın X lisansı almış olması. Haberlere göre ABD’de “X Social Media” adını resmi olarak kaydeden bir reklam ajansı, X’e dava açtı. Söz konusu ajans Musk’ın şirketinin marka haklarını ihlal ettiğini belirtti.

Ek olarak şirket, bu ihlalin haksız bir rekabete ve çeşitli ticari uygulamaya yol açtığını savunuyor. Reklam şirketine göre X, Elon Musk’ın yaptığı yenilikler ve değişikliklerden dolayı zaten gelir olarak bir kayba uğradı. Bu süreçle birlikte birçok kişinin aklına X’in adının tekrar değişip değişmeyeceği geldi. Yetkililer, söz konusu isim değişikliğinin olup olmayacağı hakkında herhangi bir şey söylemek için oldukça erken olduğunu belirtiyor.

Reklamsız abonelik rüzgarı sürüyor: Meta yüksek ücretli plan için geri sayımda!

Son dönemde birçok platform, reklamlı ve reklamsız abonelik hizmeti sunmak için adeta yarışıyorlar. Video içerik platformlarından sosyal medya platformlarına kadar tüm şirketler planlarını oluşturdu. The Wall Street Journal’a göre Meta, reklamsız abonelik hizmetini Avrupa’da devreye sokuyor.

Reklamsız abonelik, hedef reklamları tercih etmediği sürece kullanıcının karşısına reklam getirmeyecek. Facebook ve Instagram için geçerli olacak abonelik sisteminin aylık 14 dolar olması bekleniyor. Eğer kullanıcılar masaüstü reklamsız erişim isterlerse 17 dolar ödemek zorunda kalacak.

meta

Threads’e Twitter özelliği geliyor.

Bazı X (Twitter) kullanıcıları, Elon Musk’ın radikal kararları nedeniyle temmuz ayında Threads platformuna geçiş yaptı. Kullanıcıların kısa sürede ilgisini kaybettiği Threads, popüleritesini geri kazanmak için X’te yer alan Trending Topics özelliğini test etmeye başladı.

Threads, Trending Topics özelliği ile geri dönüyor.

Meta’da yazılım geliştirici olarak çalışan bir kişi, yanlışlıkla Threads’in ekran görüntüsünü paylaştı. Uygulama geliştirici Willian Max tarafından keşfedilen ekran görüntüsü, şirketin yeni özellikler için çalışma yürüttüğünü gözler önüne seriyor.

TikTok’a yeni özellik: Direct Post

TikTok, onaylanmış üçüncü taraf uygulamalardan doğrudan platformda paylaşım yapmaya olanak tanıyan “Direct Post” adlı yeni özelliğini duyurdu.

Direct Post’un ilk ortakları arasında Adobe, Twitch, Blackmagic Design ve diğerleri yer alıyor.

TikTok Direct Post entegrasyonları, içerik üreticilerin taslak oluşturmasına, altyazıları veya hedef kitle ayarlarını belirlemesine ve doğrudan desteklenen üçüncü taraf uygulamalardan içerik planlamasına veya yayımlamasına olanak tanıyacak.

Üçüncü taraf uygulamalarda video paylaşma özelliği TikTok’ta zaten bulunuyordu. Ancak videolar TikTok üzerinden paylaşılıyordu. Direct Post, TikTok uygulamasına gerek olmadan paylaşım yapmanın daha kolay ve hızlı bir yolunu sunuyor.

Instagram’da yapay zeka dönemi.

Meta, düzenlediği Connect etkinliğinde bünyesinde barınan platformlar için birçok yeni özellik duyurdu. Bu özelliklerden birisi de Instagram’ın yeni yapay zeka özelliği oldu. “Restyle” adlı bu özellik sayesinde kullanıcılar fotoğraflarını yapay zeka ile düzenleyebiliyor.

Restyle” adlı araç, süper güçlendirilmiş bir yapay zeka filtresine benziyor. Kullanıcıların mevcut fotoğraflarını farklı görünümlere dönüştürmelerini sağlıyor.

Şirket, “Oluşturmak istediğiniz görüntünün yeni görünümünü ve hissini tanımlamak için ‘sulu boya’ gibi bir tanımlayıcı veya ‘dergi ve gazetelerden kolaj, yırtık kenarlar’ gibi daha ayrıntılı bir komut yazmayı düşünün.” açıklamasını yaptı.

Şirket ayrıca yapay zeka destekli bir yeşil ekran özelliği olan “backdrop” adlı yeni bir aracın ön gösterimini yaptı.

Kullanıcılar “beni yüce bir aurora borealis’in önüne koy” gibi komutlar yazarak, ilgili arka plan uygulanmış görüntünün yeni bir versiyonunu oluşturabilecekler.

WhatsApp, Android kullanıcılarına "passkey" özelliği sunmaya başlıyor.

Sohbet uygulaması WhatsApp, Android kullanıcıları için artık güvensiz ve rahatsız edici SMS ile gerçekleştirilen iki faktörlü kimlik doğrulamaya veda edebilecekleri yeni bir güvenlik özelliği sunuyor. Bu yeni güvenlik seçeneği, WhatsApp kullanıcılarına, hesaplarına erişim sağlamak ve kilidini açmak için cihazlarının yüz tanıma, parmak izi veya pin güvenliğini kullanmalarına imkan tanıyacak.

Bu gelişme, Google'ın geçen hafta kullanıcılarına geçiş anahtarları (passkey) oluşturmalarını önermeye başlamasının ardından geliyor.

Passkey daha önce WhatsApp tarafından beta sürümünde test ediliyordu, ancak şimdi bu özellik Android kullanıcılarına sunuluyor. iOS cihazlarında bu özelliğin kullanılabilirliği konusunda henüz bir bilgi yok. Ancak Android kullanıcıları için destek önümüzdeki haftalarda sunulacak.

TikTok’tan filtre üreticilerine yeni ödeme sistemi modeli.

TikTok platformuna filtre hazırlayan içerik üreticilerine yönelik ödül programı değişiyor. Artık daha fazla üreticiye ancak biraz daha düşük miktarlarda ödeme yapılacak.

En kalabalık sosyal ağ haline gelen TikTok üzerinde filtreler önemli bir yer tutuyor. Bu yüzden TikTok yaratıcı filtreler ve efektler oluşturanlara bir ödül programı başlatmıştı. Şartları biraz zor olan programda önemli değişiklikler yapıldı.Mayıs ayında duyurulan filtre oluşturma ödül programı 6 milyon dolarlık bir havuza sahipti. Brezilya, Avusturalya, Kanada, Finlandiya, Endonezya, Malezya gibi belirli ülkelerde pilot olarak sunulan programda filtreleri en az 500 bin videoda kullanılan üreticiler ödül alabiliyordu.

X yeni özelliğini duyurdu: Online alışveriş

X yani eski adıyla Twitter, platform üzerinde alışveriş yapılmasına olanak tanımak istiyor.

Bu, içerik oluşturucuların doğrudan takipçilere satın alma bağlantıları göndermesine veya markaların doğrudan mesajlar yoluyla reklam vermesine olanak sağlayabilir.

Şirket ayrıca Paris Hilton ile yeni bir ortaklık yoluyla online alışveriş özelliklerini denemeye başlayacağını söyledi.

Variety’nin haberine göre Hilton, X platformu ile canlı alışveriş özelliklerini içeren yılda dört orijinal video içerik programı oluşturmak üzere anlaştı.

X’te online alışveriş özelliğinin ne zaman gelip gelmeyeceği ise henüz bilinmiyor ancak Elon Musk’ın bu yönde adımlar attığı kaydedildi.

Snapchat içerikleri artık web sitelerinde gösterilebilecek.

Snapchat artık, web sitelerinin Lensler, Spotlight videoları, herkese açık hikâyeler ve herkese açık profiller gibi herkese açık içerikleri yerleştirmesine izin veriyor. Web sitelerine bir hikâye, video veya Lens yerleştirmek isteyen kullanıcılar, bağlantıyı kullanarak içeriği bir masaüstü tarayıcısında açabilirler. Kodu kopyalayıp sitelerinde yayımlamak için ise paylaşım sayfasındaki yerleştirme (Embed) butonuna tıklayabilirler.

Snap, Herkese Açık İçerik Görüntüleme Şartları’nda “Yerleştirme özelliğini kullanarak Herkese Açık İçeriği Snapchat uygulaması dışında da görüntüleyebileceksiniz. Bu özelliği, topluluk üyelerimizin (siz de dahil) Herkese Açık İçeriği daha geniş bir kitleyle paylaşabilmesi için sunuyoruz” diyor. Snap, bu özelliği kullanmak için bazı kurallara uymak gerektiğini belirtiyor.

Twitch’e hikayeler özelliği geldi.

Twitch, hikâyeler özelliğinin artık platformun mobil uygulamasında mevcut olduğunu duyurdu. Snapchat, Instagram ve diğer sosyal platformlardaki aynı isimli özelliğe benzer şekilde, Twitch’in hikayeler özelliği de kullanıcıların 48 saat sonra sona eren fotoğraf, metin veya klip yayımlamasına olanak tanıyor. Şirket, bu özelliğin, içerik üreticilerin çevrimdışıyken topluluklarına erişmelerine ve onlarla bağlantıda kalmalarına yardımcı olacağını ifade ediyor.

Twitch hikâyeleri oluşturma özelliği şimdilik son 30 gün içinde en az bir yayın yapan ortaklar ve bağlı kuruluşlarla sınırlı. Ancak tüm kullanıcılar, uygulamayı en son sürümüne güncelledikten sonra, bunları Takip Edilenler sayfasının üst kısmında görebilecek. Şirket, erişimin bu hafta sonuna kadar uygun yayıncılara kademeli olarak sunulacağını ve daha fazla içerik üreticinin gereklilikleri karşılamasıyla daha da genişleyeceğini söylüyor.

Şarkı unutmaya son: YouTube’a mırıldanma özelliği geliyor!

YouTube için daha farklı bir içerikte güncellemeler geliyor. Bu güncellemelerden ilki mırıldanma ile şarkı arama özelliği oldu. Özellikle şarkı dinlemeyi seven insanlarda görülen bir şarkının sözlerini veya melodisini hafızalarına kaydedip daha sonrasında ismini unutma sorunu ortadan kalkıyor. Çünkü YouTube mırıldanarak şarkıyı bulmanıza olanak sağlıyor.


Bunun yanı sıra
YouTube “kitaplık” ve profil sayfasını bir “You” sekmesiyle birleştiriyor. Bu önceden izlediğiniz videoların, oynatma listelerinizin, indirdiğiniz ve satın aldığınız öğelerin yanı sıra hesapla ilgili ayarlarınız ve kanal bilgilerinize tek bir sekmeden ulaşabilmenizi sağlıyor. Bu özellik bugün web ve mobil cihazlarda kullanıma sunuldu.

X'in bot hesaplarla savaşı: Kullanıcılardan yıllık 1 dolar alınmaya başlanıyor.

Geçtiğimiz ay, X'in (Twitter) kısa bir süre sonra herkes için ücretli olabileceğini; Elon Musk, kullanıcılardan düşük bir ücret talep etmeye başlayabileceği konuşuluyordu. Bunun en önemli nedeni platformdaki bot hesaplardan kurtulmak olarak açıklanmıştı ki Musk'ın bu hesaplara ne denli takıntılı olduğunu daha önce de defalarca aktardık. Şimdi ise bunun gerçek olmaya başladığını görüyoruz.

Bundan böyle X'e Yeni Zelanda ve Filipinler'de, web sitesi üzerinden katılmak istiyorsanız 1 doları gözden çıkarmanız gerekiyor. X'in programının adı ‘’ Not a Bot’’ olarak açıklandı. Not a Bot'un, şirketin bot faaliyetlerini azaltmaya yönelik çabasının bir parçası olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra Yeni Zelanda ve Filipinler'deki yeni web kullanıcılarının hesaplarını bir telefon numarasıyla doğrulamaları da gerekiyor. 

WhatsApp’ta aynı anda iki hesap kullanma dönemi.

WhatsAppresmi blog sayfasında bugün yaptığı açıklamada, tek telefondan iki ayrı WhatsApp hesabına aynı anda giriş yapma olanağının kullanıma sunulduğunu duyurdu.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg de Facebook’ta yaptığı paylaşımda, “WhatsApp’ta iki hesap arasında geçiş yapın. Yakında tek telefonda uygulama içinde iki WhatsApp hesabına sahip olabileceksiniz” dedi. WhatsApp’ın açıklamasına göre, kullanıcıların bu özellik sayesinde iş ve kişisel hesaplar gibi iki hesap arasında geçiş yaparken artık her seferinde çıkış yapması, iki telefon taşıması veya yanlış yerden mesajlaşma konusunda endişelenmesine gerek yok.

WhatsApp, ikinci bir hesabı ayarlamak için ikinci bir telefon numarasına ve SIM karta ya da çoklu SIM veya eSIM özellikli bir telefona ihtiyacın olacağını belirtiyor. Şirket, özelliğin nasıl kullanılacağı ile ilgili şu bilgileri veriyor: “WhatsApp ayarlarınızı açın, adınızın yanındaki oka tıklayın ve ‘Hesap ekle’ düğmesine tıklayın. Hesapların gizlilik ve bildirim ayarlarını ayrı ayrı kontrol edebilirsiniz.”

Threads gönderileri artık Facebook’ta da görünecek.

Threads’teki etkileşimi artırmak için platforma sürekli yeni özellikler ekleyen Meta’nın son hamlesi Facebook’ta Threads gönderilerini göstermek oldu.

Son 24 saat içinde aralarında sosyal medya danışmanı Matt Navarra’nın da bulunduğu çok sayıda kullanıcı, Facebook’ta yeni bir “Sizin için Threads’tecarousel’ini gördüklerini belirtti.

Threads kısa bir süre önce, ücretsiz bir gönderi düzenleme seçeneği ve hesaplar arasında kolayca geçiş yapma olanağını tanıttı.

Meta’nın baş ürün sorumlusu Michel Protti, TechCrunch’a yaptığı açıklamada şirketin Aralık ayına kadar Threads için Instagram hesabını silmeden ayrı olarak Threads hesabını silme özelliğini çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Kullanıcılar şu an için yalnızca Threads hesabını devre dışı bırakabiliyor.

Elon Musk, X Premium'a 2 Yeni Paket Geleceğini Açıkladı: Reklamlar Kaldırılabilecek!

Uygulama kodlarında tespit edilen paketlere göre kullanıcılar, "Premium Basic", "Premium Standard" ve "Premium Plus" olarak isimlendirilecek 3 abonelik paketi görmeye başlayacaklar.

Elon Musk, konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve iddiaları doğruladı. Musk, yeni abonelik paketlerine ilişkin detaylı bilgi sağlamadı ancak toplamda 3 abonelik paketi olacağı bilgisini verdi.


X'in yeni abonelik paketleri arasındaki temel fark, reklamlarla ilgili olacak gibi görünüyor. Kullanıcılar, eğer isterlerse bundan sonra X'i tek bir reklam görmeden kullanabilecekler. Fiyatlar da kullanıcının tercihi doğrultusunda değişecek. Ancak fiyat noktasında edinilmiş hiçbir bilgi bulunmuyor. Yeni paket fiyatları için bir süre daha beklemek gerekecek. 

TikTok, 15 dakikalık video özelliğini test ediyor.

Şirket Pazartesi günü TechCrunch’a yaptığı açıklamada, 15 dakikalık video yükleme özelliğini test ettiğini doğruladı. Sosyal medya devi, yeni yükleme sınırının belirli bölgelerde sınırlı bir kullanıcı grubuyla test edildiğini söyledi ancak ayrıntıları paylaşmadı. TikTok daha önce video yükleme sınırını 1 dakikadan 10 dakikaya, daha sonra 3 dakikadan 10 dakikaya çıkarmıştı. Şimdi ise 10 dakikadan 15 dakikaya çıkarıyor. Kullanıcılar hem TikTok uygulamasından hem de masaüstü bilgisayardan platforma daha uzun videolar yükleyebilecek.


Şu anda, bir video 10 dakikadan uzunsa içerik üreticiler izleyicileri “2. Bölüm” videosuna yönlendiriyor. 15 dakikalık süre sınırıyla birlikte içerik üreticilerin içerik paylaşırken artık bir video serisi oluşturması gerekmeyebilir. Daha uzun videolar içerik üreticilere, güzellik, eğitim, yemek tarifleri gibi içerikleri paylaşırken daha fazla zaman ve esneklik sağlayacak.

Meta, Facebook ve Instagram için reklamsız ücretli abonelik modelini yayına alıyor.

Meta, Kasım ayında Facebook ve Instagram için reklamsız ücretli abonelik modelini yayına alacağını duyurdu.

AB ülkelerinde kullanıcılara sunulacak ücretli abonelik seçeneği, web sürümü için aylık 9.99 euro veya iOS ve Android sürümleri için ise aylık 12.99 euro fiyatlarına sahip. Lüksemburg merkezli mahkeme, Meta'nın Facebook markasının AB'de, bazı kişiselleştirilmiş reklamları sunmadan önce onay alması gerektiğine karar verdi. Söz konusu karara bakıldığında, kişiselleştirilmiş reklamlar, kullanıcıların izni olmadan bu hacimde verinin işlenmesini haklı göstermiyor. Teknoloji devi de bu nedenle bazı kısıtlamalara maruz kalacak.  Abonelik seçeneği mahkeme kararı kapsamında alternatif bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Reklamsız ücretli abonelik yalnızca AB, Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre'deki 18 yaş ve üzeri kullanıcıların ilgisine sunulacak. Abonelik, başlangıçta tüm bağlantılı Facebook ve Instagram hesapları için geçerli olsa da; ilerleyen dönemde Meta bağlantılı hesaplar için ekstra ücret talebinde bulunacak.