Kreatif Fabrika Trend Raporu - Haziran 2023

Twitter, Blue’ya özel Tweet düzenleme özelliğinin süresini uzattı.

Elon Musk’ın en son şirketi Twitter, Blue abonelerine özel olarak sunulan Tweet düzenleme özelliğinin süresini uzattıklarını duyurdu.


Twitter Blue aboneleri artık attıkları Tweet’i 1 saat içerisinde düzenleyebiliyor. Süreyi 30 dakikadan 1 saate çıkararak bazı kişileri memnun eden platform, bu imkanı hiçbir zaman ücretsiz kullanıcılara getirmeyecek gibi görünüyor. Elon Musk’ın platformun en büyük para kaynaklarından olmasını istediği Blue aboneliği, yavaş da olsa yayılıyor ve Türkiye’de de artış gösteriyor.

Snapchat’ten yeni üretken yapay zeka özelliği: My Al Snaps

Snapchat, Snapchat+ abonelerine özel yeni bir üretken yapay zekâ özelliği olan My AI Snaps’i tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların My AI sohbet robotuna Snap göndermesine ve karşılığında üretken bir Snap almasına olanak tanıyor. Ancak üretken yapay zekâ işlevinin Snapchat+ üyeleriyle sınırlı olduğunu belirtelim.

My AI Snaps özelliğinin piyasaya sürülmesinden önce Snap, Snapchat uygulaması için yapay zekâ odaklı çok sayıda güncelleme yayımladı. My AI chatbot artık arkadaşlarla grup sohbetlerine eklenebiliyor ve @ ile çağrılabiliyor. Uygulama ayrıca, yer önerileri ve Lens önerileri için yapay zekâdan yararlanıyor. My AI chatbot ayrıca kullanıcıların Snap’lerine metin tabanlı bir yanıtla yanıt verecek şekilde yakın zamanda güncellendi. Bunun yanı sıra, ücretli Snapchat+ aboneliğiyle, My AI da artık bir fotoğrafı döndürebiliyor.

 

Twitter’in alternatifi Bluesky 100 bin üyeye ulaştı.

Twitter alternatifi Bluesky, toplam 3,19 milyon gönderi ile 100 binden fazla kullanıcıyı geçti ve istikrarlı bir şekilde büyüyor.

Bluesky, uygulaması fotoğraf da içerebilen 256 karakterlik bir gönderi oluşturmak için artı düğmesine tıklayabileceğiniz basitleştirilmiş bir kullanıcı arayüzü sunuyor.

Kullanıcılara algoritmik seçenekler sunmayı amaçlayan Bluesky, beğenileri ya da yer imlerini takip etme, tweetleri düzenleme, alıntı yapma, DM’ler, hashtag kullanma ve daha fazlası için temel araçları içeriyor.
Twitter’da olduğu gibi Bluesky’da da diğer kişileri takip edebilir, ardından güncellemelerini bir ana sayfa zaman akışında görüntüleyebilirsiniz.

Bluesky kullanıcıları hesapları paylaşabiliyor, sessize alabiliyor ve engelleyebiliyorlar. Ancak bunları listelere eklemek gibi gelişmiş araçlar henüz mevcut değil.

Instagram’a chatbot gelebilir.

Yapay zekânın son dönemde ciddi bir artış gösterdiğini, Snapchat ve TikTok gibi sosyal medya platformlarının kendi yapay zekâ chatbot’larını geliştirdiğini görüyoruz.  Meta da bunu reklamlar da dahil olmak üzere platformlarındaki çeşitli özelliklere dahil etti. Çok yakında Instagram’da da chatbot görebiliriz.

Alessandro Paluzzi’nin Twitter üzerinden paylaştığı ekran görüntülerine göre, Instagram yeni yapay zekâ destekli bir chatbot üzerinde çalışıyor. Bu chatbot’un kullanıcının sorularına cevap verebileceğini, aynı zamanda tavsiyelerde de bulunabileceğini belirten Paluzzi, “Chatbot’un 30 farklı kişiliği olacak ve kullanıcılar, bunlar arasından bir seçim yapabilecek” diye yazdı.
Habere göre; mesaj yazmayı zor bulanlara yardımcı olabilecek
chatbot, başka birisiyle yapılan bir sohbete “@” kullanarak dahil edilebilecek.

Instagram’ın bu özelliği tam olarak ne zaman sunacağı henüz net değil.

WhatsApp kendine yeni bir gelir modeli oluşturuyor.

WhatsApp resmi olarak “Kanallar” dönemini başlattığını duyurdu. Kanallar adı verilen yayın tabanlı bir mesajlaşma özelliği sunan WhatsApp, bu özellikten gelir elde etmeyi hedefliyor.

Güncellemeler adlı yeni bir sekmede görünecek olan kanal mesajlarında tek yönlü bir akış olacak. Kanal sahipleri bir yayıncı gibi paylaşımda bulunabilecek… Yöneticiler kanallarda metin, fotoğraf, video, çıkartma ve anket gibi çeşitli paylaşımlarda bulunabilecekler.

Meta bu özellikle, bireysel içerik oluşturuculardan ziyade STK’lar, tıbbi araştırma kurumları ve teyit kuruluşlarına ulaşmayı hedefliyor. Ancak kanallarda hobiler, spor takımları ve yerel yetkililer için farklı kanallar barındıran bir dizin de oluşturulacak. Kullanıcılar söz konusu kanallara bir davet bağlantısı üzerinden katılabilecek.

WordPress’e yapay zeka asistanı geliyor.

Şirket, yapay zekâ destekli asistanın WordPress.com ve tüm Jetpack destekli sitelerle kolayca entegre olduğunu söyledi. Jetpack indirildikten sonra, içerik oluşturma arayüzünde “AI Assistant” bloğu olarak görünüyor. Kullanıcıların verdiği komutları temel alarak metin oluşturabilen asistan, içerik fikirleri üretmenin yanı sıra bir blog gönderisinde listeler ve tablolar oluşturabiliyor.

Bununla birlikte asistanın, metinlerin tonunu değiştirebileceğini; yani metni resmi olmayan, şüpheci, esprili, kendinden emin veya empatik hale getirebileceğini de belirtelim. Hatta asistan metinler için bir özet oluşturabiliyor ve bunun için başlıklar önerebiliyor.

Jetpack AI Assistant’ın deneme sürümünde ilk 20 komuta ücretsiz olarak yanıt vereceğini belirtelim. Asistanı kullanmaya devam etmek isteyenlerin ise ayda 10 dolar ödemesi gerekecek.

Instagram, kullanıcılarını geçmişe götürüyor.

İlk olarak geçtiğimiz aralık ayında kullanıma sunulan Instagram Not özelliği, 60 karakter sınırı ile kullanıcılara istedikleri mesajı yazma imkanı sağlıyor. Kullanıcılarına kendilerini ifade etmek için farklı bir yol sunan Notlar kısmı yeni özelliği ile birlikte kullanıcıları geçmişe götürüyor. Artık kullanıcılar, durum güncellemelerine bir şarkının 30 saniyelik bir klibini ve parçanın yanında kısa bir açıklama ekleyebilecekler. Takipçiler böylelikle şarkıları bu bölüme tıklayarak dinleyebilecekler.


Instagram getirdiği bu özellik ile birlikte akıllara MSN günlerini getirdi. MSN’in ‘Ne dinliyorum?’ özelliği ile arkadaşlarınıza aktif olarak Winamp ya da Windows Media Player üzerinden ne dinlediğinizi aktarabiliyordunuz. Instagram’daki Notlar kısmıyla da artık kişiler takipçilerine favori şarkılardan alıntılar dinletebilecek.

WhatsApp için yeni özellik

Son dönemde sohbet kilidi, kaybolan süreli mesajlar, "Bir Kez Görüntüle" için ekran görüntüsü almayı engelleme ve kullanıcının çevrim içi olduğunu gizli tutma seçeneği gibi özellikleri yayına alan mesajlaşma uygulaması WhatsApp, yeni gizlilik özelliklerini tanıttı. 

Şirket, "Bilinmeyen Kullanıcıları Sessize Alma" ve "Gizlilik Ayarı Kontrolü" özelliklerini yayına aldı. WhatsApp tarafından paylaşılanlara göre "Bilinmeyen Kullanıcıları Sessize Alma", gelen aramalar üzerinde kişiye daha fazla gizlilik ve kontrol sunmak için tasarlandı. Bu özellik, daha fazla koruma için spam, dolandırıcılık girişimleri ve bilinmeyen kişilerden gelen aramaları otomatik olarak filtrelemeye yardımcı oluyor. Söz konusu yenilik ile birlikte bu aramalar, telefonun çalmasını engelliyor, ancak arayanın önemli biri olduğu ortaya çıkarsa Arama listesinde görünüyor.

WhatsApp, makine öğrenimine dayalı algılama kapasitesini artırdığını ve bu çağrıların yüzde 50 oranında azalmasını beklediğini söyledi.

 

Linkedin için önemli değişiklikler yolda.

Linkedin, 26 Haziran’dan itibaren bazı özelliklerini devre dışı bırakıyor.


Navarra’nın paylaştığı Linkedin’den kendisine gönderilen bildirimde şu ifadeler yer alıyor: “Linkedin’i sizin gibi içerik oluşturucuların profesyonel ve iç görülerini fikirlerini kolayca paylaşarak birbirlerinden öğrenebilecekleri bir yer haline getirmek için her zaman çalışıyoruz. Değerli geri bildirimleriniz sayesinde, oluşturma araçlarımızdan bazılarının, tüm harika deneyimlerinizi ve uzmanlığınızı topluluğunuzla paylaşma becerinizi kolaylaştırmadığını öğrendik. Bu araçlar arasında carousel’ler, profil videosu ve gönderilerinizin görsel veya videolarına tıklanabilir bağlantılar yer alıyor. Bu nedenle, 26 Haziran 2023’ten itibaren bu araçları kaldıracağız, ancak mevcut gönderileriniz hâlâ görüntülenebilir olacak.”

Instagram, Reels videolarını indirmeye başladı.

Instagram kanalında açıkladığına göre; Instagram, herkese açık Reels içeriklerine indirme özelliği getirdi. Daha önce TikTok'ta da gördüğümüz video indirme özelliği, videoların farklı platformlarda paylaşılmasını kolaylaştırıyor.

Bir süredir, kendi platformunda yayınlanan TikTok filigranına sahip içeriklerle mücadele eden Instagram, sonunda çözümü indirme özelliğinde buldu. Böylece kullanıcılar, indirdikleri Reels içeriklerini başka platformlarda kullanabilecek.

Reels indirme özelliği, şu an için yalnızca ABD'deki kullanıcılara açıldı. Bu özellikten faydalanmak isteyen kullanıcıların, paylaşım ikonuna basarak indir seçeneğini tercih etmesi yeterli. 

Twitch’e içerik sınıflandırma etiketleri geliyor.

İçerik sınıflandırma etiketlerine yenilerinin eklenmesiyle yayıncılar artık Twitch’te canlı yayınlarını sadece ‘Yetişkin İçeriği’ olarak değil daha spesifik olarak ifade edebilecek. Yani yayıncılar, bundan sonra kanallarında cinsel temalar, uyuşturucu, zararlı madde ve aşırı tütün kullanımı, şiddet, küfür ve kumar gibi içeriklere yer verecekse bunu belirtmek zorunda.

Yayıncılar tarafından kendi içeriklerini ifade etmek için kullanılan bu yeni etiketlerle, izleyiciler kendilerine uygun yayınlara daha kolay bir şekilde ulaşabilecek.

Twitch, yaptığı açıklamada bu güncellemeyle Topluluk İlkelerinde bir değişiklik yapmadıklarını, fakat Twitch’te izin verilen belli içerik türlerinin etiketlenmesi gerektiğine ilişkin kurallar getirdiklerini ifade etti. Yayıncıların doğru içerik etiketi kullanmadığında e-posta yoluyla bir uyarı alacağını ve yayınlarına otomatik olarak doğru etiket uygulanacağını belirten şirket, yayınını doğru şekilde etiketlemeyen yayıncıya askıya alma yaptırımı uygulanmayacağını da söyledi.

WhatsApp’tan bir yenilik daha!

WhatsApp, kullanıcı deneyimini iyileştirmek için sürekli yeni özellikler ekliyor. Bunlardan biri de süreli mesaj sabitleme özelliği oldu.


Yeni özellik sayesinde bireysel ve grup sohbetlerinde sabitlediğiniz mesajların ne kadar süreyle sabit kalacağını siz karar vereceksiniz.


Ortaya çıkan ekran görüntüsüne göre kullanıcılara 24 saat, 7 gün ve 30 gün gibi üç farklı seçenek sunuluyor. Sabitleme özelliği, kullanıcıların önemli mesajları belirli bir süre boyunca ön planda tutmasını sağlıyor. Yeni özellikle birlikte artık sabitleme süresini de ayarlayabileceksiniz.

Test aşamasında olan özellik, tüm kullanıcıların erişimine açık değil. Ancak testin başarılı sonuç elde etmesi durumunda yakında tüm kullanıcılar bu özellikten faydalanabilecek.

Instagram’a yapay zekalı sticker’lar gelebilir.

Instagram, yapay zekâ kullanarak özel sticker’lar oluşturma üzerinde çalışıyor. Hatta bu özellik, Story’lere de gelebilir.

Yer alan bilgilere göre; kullanıcılar ruh halini yansıtan sticker’lar oluşturmak için yapay zekâyı kullanabilecek. Oluşturulan sticker gönderildiğinde sohbetteki kişiler komutu görebilecek. Yapay zekâlı sticker’lar başkaları tarafından yeniden kullanılabilecek ve Meta sticker deneyimini iyileştirmek için kullanıcıların ifadelerini kullanabilecek.

Linkedin, sahte profilleri yapay zeka ile tespit edecek.

Linkedin, son zamanlarda sitesindeki sahte profillerin miktarıyla ilgili sorun yaşıyor. Yalnızca 2022'nin ilk yarısında platform 21 milyon sahte hesabı tespit edip kaldırmıştı. Ancak her geçen gün bu hesapların bir yenisinin türediğini görmek, biz kullanıcılar için bile sıradan hale geldi. Linkedin'de sahte profiller oluşturulmasının birçok nedeni var. Bazıları web sitelerinin ziyaretçileri arasında güven oluşturmak, bazıları ise SEO amaçlarıyla sahte profiller oluşturuyor. 

Linkedin, sahte profilleri yakalamada yüzde 99 başarı oranına sahip yeni yapay zeka görüntü dedektörünü tanıttı. Platformun Trust Data ekibi, bu yeni özelliğin sahte profil fotoğraflarını yakalayabileceğini ve sahte hesapları Linkedin üyelerine ulaşmadan kaldırabileceğini iddia ediyor.

Spotify HiFi paketi yolda.

Yüksek kaliteli kayıpsız ses deneyimi sunan Apple Music ve Amazon Music’ten sonra Spotify da kolları sıvadı. Bloomberg’de yer alan bir habere göre, Spotify nihayet merakla beklenen HiFi abonelik paketini bu yıl başlatabilir.

 Şirket içinde “Supremium” olarak anılan paket, kayıpsız ses akışı ile birlikte sesli kitaplara genişletilmiş erişimi içerecek yeni bir premium abonelik modeli.

Supremium’un tam olarak ne zaman sunulacağının net olmadığını, ancak başlangıçta yalnızca ABD dışındaki pazarlara sunulacağını söyleyen Bloomberg, yeni paketin maliyeti konusunda bir açıklama yapmadı ama mevcut Spotify Premium abonelik seçeneğinden daha pahalı olacağı kesin görünüyor.