Eylül 2023 Trend Raporu

Reels süreleri 10 dakikaya kadar uzayabilir.

Instagram, Reels içeriklerinin halihazırdaki üç dakikalık üst sınırını 10 dakikaya yükseltmek için denemelere başladı. İlk olarak Alessandro Paluzzi’nin ortaya çıkardığı ve X’te ekran görüntülerini paylaştığı yeni özellik Instagram tarafından da doğrulandı. Yapılan açıklamaya göre, Reels sürelerinin 10 dakikaya kadar uzatılması şu aşamada şirket içinde test ediliyor ve dışarıya açılmış değil.

Instagram’ın Reels sürelerini 10 dakikaya kadar uzatması durumunda Şubat 2022’de maksimum video süresini 10 dakikaya çıkaran TikTok’u yakalamış olacak. Süre değişikliği aynı zamanda Reels’ı YouTube ile rekabete de sokabilir.

youtube-shorts

WhatsApp için “çoklu hesap” desteği çok yakında görünüyor.

WhatsApp şu an tek bir uygulama içerisinde birden fazla hesabın kullanılması için çok güzel bir altyapı geliştiriyor. Bir hesabı birden fazla cihazda kullanma sonrasında masaya gelen bu özellik, kişilerin aynı telefonda hem kişisel hem de iş WhatsApp hesaplarını oluşturmasına ve kullanmasına imkan tanıyacak. Gerçekten büyük bir kolaylık getirecek bu özellik, şu an için henüz ne zaman kullanıma sunulacak bilinmiyor ancak en son beta sürümü üzerinden geniş çaplı testlere başlanmış durumda.

 Bu açıdan çok yakında herkese sunulacağı tahmin edilen özellik, elbette platform için yolda olan tek yenilik konumunda yer almıyor. Örneğin bir “IP adresi koruma” özelliği gündemde yer alıyor. Bu özellik, şu an Android betası üzerinde test ediliyor.

Meta açıkladı: Threads hesapları silinebilecek.

Threads’i piyasaya sürdükten sonra, kullanıcıların Instagram hesaplarını silmeden Threads hesaplarını silmelerinin mümkün olmaması nedeniyle eleştirilerle karşılaşmıştı. Şirket şimdi Aralık ayına kadar Threads için ayrı bir hesap silme özelliğini çıkartmaya hazırlanıyor.

Meta’nın ürün gizliliğinden sorumlu ismi
Michel Protti’nin belirttiğine göre Meta Aralık ayına kadar Threads hesabının silme özelliğini başlatmak için çalışıyor. Protti, Threads Instagram’a bağlı olduğundan şirketin başlangıçta silme taleplerini nasıl çözeceği konusunda çok düşündüğünü söyleyerek lansman sırasında bu iki hesabı ayırmanın teknik olarak zor olduğunu belirtti. Bu nedenle şirket, hesabı devre dışı bırakma veya özel olarak ayarlama gibi araçları kullanıma sunmaya başladı.

threads

X Premium abonelerine, beğenilerini gizleyebilme özelliği sunuldu.

Eski adıyla Twitter, yeni adıyla X tarafından açıklanan bilgilere göre, ücretli X Premium aboneleri beğeni sekmelerini herkese açık görünümden gizleyebilecekler. Bu özellik etkinleştirildiğinde, söz konusu beğeni sekmesi bir X Premium kullanıcısının profilinden tamamen kayboluyor. 

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon kullanıcıyı aşan X rakibi Bluesky'da bu özellik, varsayılan olarak bu şekilde geliyor. Yani beğeniler sadece kişinin kendisi tarafından görüntülenebiliyor. Belli ki X, buna benzer bir yol izlemeyi tercih etmiş ama son kararı da kullanıcıya bırakmış.


Elon Musk geçmişte beğenilerin özel olmasını istediğini söylemişti. Tüm kullanıcılara sunulan yer imleri özelliği, bir kullanıcı bir şeyleri özel olarak kaydetmek isterse benzer şekilde kullanılabilecek.

Threads için önemli “arama” eksiği de kapatıldı.

Threads platformu için kısa süre önce en büyük eksikler arasında görülen “web sürümü” çıkarılmıştı. Daha sonra ise gerçekten işlevsel arama sistemi test edilmeye başlanmıştı. Uygulamada şimdiye kadar bir arama sistemi bulunuyordu ancak bu sistem sonuç olarak sadece kullanıcıları gösteriyordu.

Geçtiğimiz hafta test edilmeye başlanan ve bugün itibarıyla İngilizce ve İspanyolca konuşulan ülkelerin çoğunda kullanıma sunulan (Yakında Türkiye gibi diğer ülkelere gelecek) yeni arama sistemi ise direkt olarak platformda atılan herkese açık paylaşımları odak noktaya alıyor. Bu sayede örneğin “Futbol” arama terimi üzerinden, Threads içerisindeki futbol kelimesinin geçtiği tüm paylaşımlar görülebiliyor, bu da birçok kişiyi çok memnun ediyor.

TikTok, Avrupa yasaklarına karşı Project Clover planını devreye almaya başladı.

TikTok platformu geçtiğimiz aylarda Avrupa Komisyonu çalışanları için yasaklandı. Avrupa Komisyonu, güvenlik endişeleri nedeniyle personelinin Çinli sosyal medya uygulamasını kullanmasını tamamen engelledi. Bu konuda konuşan üst düzey bir yetkili, tüm personele TikTok’u resmi cihazlarından kaldırmalarının bildirildiğini ve işle ilgili herhangi bir uygulama yüklüyse uygulamayı kişisel cihazlarından da kaldırmaları gerektiğinin söylendiğini aktarmıştı. TikTok daha sonra Avrupa merkezli önemli bir konuyla, Project Clover planı ile gündeme gelmişti.  

Bu planın arkasında, Avrupa’daki kullanıcıların verilerini direkt olarak Avrupa’da tutmak ve işlemek yer alıyordu. Şirket kişisel bilgileri spesifik olarak İrlanda’daki veri merkezinde depolamayı teklif ediyordu ve bugün çıkan haberlere göre Avrupa merkezli kullanıcıların verileri, İrlanda’da açılan bir veri merkezine taşınmaya başlandı. Şirket bu İrlanda’daki verilerin üçüncü taraf bir Avrupalı güvenlik şirketi tarafından denetlenmesine izin vermeyi de kabul ediyor.

Youtube, Playables özelliğini herkese açık olarak test etmeye başladı.

Google'ın Playables adını verdiği bildirilen girişimin, kullanıcıların YouTube’un web sitesi ya da iOS ve Android'deki mobil uygulamaları aracılığıyla anında online oyunlar oynamasına imkan tanıyacağı söylenmişti. Şirket, Playables'ı herkese açık olarak test etmeye başladı. 

Bugünden itibaren YouTube'un ana sayfasında "Playables" adlı yeni bir bölüm görünmeye başlanacak. Playables ile YouTube kullanıcıları, mobil ve masaüstü fark etmeksizin platform üzerinde basit oyunlar oynayabilecek. Ancak bu özellik, şu anda sınırlı sayıda kullanıcı için erişilebilir durumda.

Yani artık YouTube, oyun deneyimini platformuna ekleyerek kullanıcılara yeni bir eğlence seçeneği sunuyor. Bu, YouTube'un hizmet yelpazesini genişletmesi ve kullanıcıların çeşitli içeriklere erişimini artırması anlamına gelecek.

WhatsApp Gruplara yeni bir özellik kazandırdı.

WhatsApp’ın beta programına dâhil olan kullanıcılar için 2.23.19.7 sürümüyle birlikte sunulan sohbet filtreleme özelliği sayesinde kullanıcıların uygulama deneyimi, bir üst seviyeye taşındı. Kullanıcıların birebir sohbetleriyle grup sohbetlerini birbirinden ayırabilmelerine olanak sağlayan özellik, büyük bir beğeni topladı.
Özelliğin kullanıcı
arayüzüne kazandırılmış hâliyle WhatsApp; “Okunmamış Sohbetler”, “Bireysel Sohbetler” ve “Grup Sohbetleri” seçenekleriyle filtreleme yapabiliyor hâle getirilmiş. Özellikle çok sayıda kişi ve gruplarla iletişim kuran kullanıcılar için işleri büyük ölçüde kolaylaştıracak yenilik, son derece kullanışlı bulundu.


Söz konusu güncelleme şu an için yalnızca beta programına dâhil olan kullanıcılara sunuluyor olsa da alınan geri bildirimler doğrultusunda son düzenlemeler yapılarak kısa sürede herkese açık hâle getirileceği düşünülüyor.

SpaceX, canlı yayınları YouTube yerine sadece X üzerinden yapacak.

SpaceX, canlı yayınlar için YouTube'u bırakarak tamamen X'e geçiyor. Geçen hafta şirket, Youtube'daki canlı yayın programlarını sonlandırdı. Canlı yayınları, Elon Musk’ın satın aldığı sosyal medya platformu X'te sunmaya başladı.

Geçtiğimiz hafta sonu SpaceX'in Starlink Grup 6-12 ve Crew-6 adlı uzay görevlerinin YouTube'daki canlı yayınları sonlandırıldı. Bu görevler, NASA'nın Commercial Crew Program kapsamında gerçekleştirilen bir mürettebat rotasyon misyonunu içeriyordu. Bunların denize inişleri de YouTube üzerinden izlenebiliyordu. Crew-6 görevi tamamlandıktan sonra, SpaceX bu olayları hem X  hem de YouTube üzerinden sundu. Bu, SpaceX'in medya içeriğini X'e taşıdığını ve YouTube'un yerini X'e bırakması olarak yorumlandı. 

TikTok, ABD’de e-ticaret işini resmi olarak başlattı.

Aylarca süren testlerden sonra TikTok, e-ticaret ürünü TikTok Shop’u ABD’de piyasaya sürdü. İçerik üreticilere, markalara ve satıcılara alışveriş yapılabilir içerik oluşturmaları için araçlar sunan TikTok’un ABD’deki 150 milyondan fazla kullanıcısı, artık akışlarında ürün satın alma bağlantıları içeren videoları ve canlı yayınları görebilecek.

Yeni özellikler arasında işletmelerin ürünlerini TikTok tarafından desteklenen lojistik ve ödeme çözümleriyle sergileyebilecekleri bir mağaza sekmesi yer alıyor.
TikTok’un ABD’de Kasım ayından bu yana üzerinde çalıştığı e-ticaret ürünü TikTok Shop Tayland, Vietnam, Malezya, Filipinler, Singapur ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde mevcut.

YouTube’dan üretken yapay zeka özelliği: Dream Screen

YouTube, kısa biçimli video platformu Shorts’a, kullanıcıların video oluşturmak için yapay zekâ araçlarından yararlanmalarına olanak tanıyacak yeni bir özelliğin geleceğini duyurdu.

YouTube’daki bir blog gönderisine göre Dream Screen adı verilen özellik, içerik üreticilerin yalnızca görmek istediklerini yazarak YouTube Shorts’larının arka planına yerleştirebilecekleri yapay zekâ tarafından üretilen videolar ve fotoğraflar oluşturacak.

YouTube CEO’su Neal Mohan,, insanların YouTube analizleri konusunda derinlemesine bilgi sahibi olmaları veya tam bir prodüksiyon stüdyosuna sahip olmaları gerektiğini düşünmeden teknolojinin daha fazla insanın YouTube’da içerik yayımlamasına olanak sağlayacağına inandığını söyledi.

Mohan, “YouTube’da herkesin içerik oluşturabileceğini hissetmesini kolaylaştırmak istiyoruz ve üretken yapay zekânın bunu mümkün kılacağına inanıyoruz” dedi.

Zoom’dan yapay zeka asistanı: Zoom AI Companion

Şirket, blog’unda şu açıklamayı yaptı: “Yapay zekâ için, modellerimizi eğitmek amacıyla müşterinin izni olmadan ses, video veya sohbet içeriği kullanmıyoruz.” Ayrıca Zoom, AI Companion’ın varsayılan olarak kapalı olduğunu da ekledi. Hesap sahipleri ve yöneticiler bu özelliği etkinleştirmeyi seçebilir ve kullanıcılar bu özelliklerin ne zaman kullanıldığını veya etkinleştirildiğini görebilir.

Zoom Meetings’de etkinleştirilirse katılımcılar, yapay zekâ ile özel bir yan panel görüşmesinde kaçırdıklarını öğrenmek için AI Companion’ı kullanabilir. Bir toplantı sona erdiğinde, yönetici bir toplantı özeti oluşturabilir ve bunu katılımcılarla veya davet edilmiş ancak toplantıya katılamayanlarla paylaşabilir.

X herkes için ücretli olabilir.

Elon Musk, sosyal ağın artık ücretsiz bir site olmayabileceği fikrini ortaya attı. Musk, X sisteminin kullanımı için aylık ödemeye geçildiğini söyledi. Böyle bir değişikliğin platformdaki bot kullanıcı sorunuyla başa çıkmak için gerekli olacağını öne sürdü.

Musk yeni abonelik ücretinin ne kadar olacağını söylemedi, ancak bunu "düşük bir miktar" olarak tanımladı. Yani kullanıcılardan gerçekten sadece göstermelik bir ücret alınabilir.


Musk'ın böyle bir yol izlemesi aslında hiç şaşırtmıyor, çünkü kendisi uzun süredir Twitter'daki botlarla bir savaş içerisindeydi. Hatta platformun satışı sırasında Twitter yönetiminden botlara dair ekstra bilgi istemiş, bu bilgi verilmeyince de satış ile ilgili pürüzler oluşmuştu. Akabinde bu sorun çözülse de platformu botlardan temizlemek Musk'ın aklının bir köşesindeydi ve buna er geç bir çözüm bulunacaktı. 

Meta hesap doğrulama programını genişletiyor.

Hesap doğrulama programını Facebook ve Instagram’da belirli coğrafyalardaki işletmelerle test etmeye başlayan şirket, yakın gelecekte WhatsApp’ta da kullanıma sunmayı planlıyor.

İşletmeler, Meta Verified aboneliğini Facebook sayfası ya da Instagram hesabı başına aylık 21,99 dolar ücret ödeyerek satın alabileceği gibi, her ikisi için aylık toplam 34,99 dolar ödemeyi de tercih edebilecek. Meta, WhatsApp’ta doğrulamanın bedelinin ne olacağını ise henüz açıklamış değil.

İçerik oluşturucular için doğrulamada olduğu gibi, işletmeler için Meta Verified avantajları arasında da mavi tikli rozet, daha yüksek erişim ve kimliğe bürünme koruması yer alıyor. Meta, doğrulanmış işletmeler için iki şekilde daha iyi erişim sunuyor: arama sonuçlarında daha iyi yerleşim ve akışta kullanıcılara önerilme. Teknoloji devi, abonelerin hesaplarının arama sonuçlarında en üstlerde görüneceğini, akışta ise “Önerilen Meta Doğrulanmış İşletmeleri” adlı yeni bir karuselde ekstra görünürlük elde edeceğini belirtiyor.